Putin sa stále viac pohráva s plynovými kohútikmi. Na pozore by malo byť aj Slovensko

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka

Putin opäť škrtí kohútiky s plynom. Aj keď Kremeľ oficiálne hovorí o technických problémoch, analytici hovoria o hre. Vďaka nej chce Európu pritlačiť k múru, aby ustúpila od svojich tvrdých postojov ohľadom vojny na Ukrajine.

Ani týždeň neuplynul od paniky ohľadom výmeny turbíny, pre ktorú Rusi znížili dodávky plynu do Európy. Teraz ruský koncern Gazprom prišiel so správou, že musí odstaviť ďalšiu turbínu. Nord Stream 1 tak pôjde len na 20 percent maximálnej kapacity.

„Technické problémy sa udiať môžu, rovnako ako údržba plynovodov je bežná vec, avšak v takých prípadoch Rusi vedeli presmerovať dodávky plynu cez iné trasy. Teraz to Gazprom nerobí, čiže sa zdá, že cielene obmedzuje toky plynu do Európy,“ uviedol Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

Aj analytik Karel Hirman hovorí o účelovej zámienke z ruskej strany. Zároveň dodáva, že problém nepretrváva len posledné mesiace. Rusi sa totiž začali hrať s plynovými ventilmi už pred rokom.

„Putin zámerne cez Gazprom už od leta minulého roka znižuje dodávky plynu do EÚ. Pred Vianocami úplne zastavil tranzitný plynovod Jamal – Európa, ktorý ide z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Gazprom zároveň nenaplnil svoje zásobníky plynu pred zimou v Nemecku, Holandsku a Rakúsku,“ ozrejmil Hirman.

Putin chce takto vystupňovať tlak na Európu, ktorá neoblomne podporuje Ukrajinu.

Ďalším efektom týchto plynových hier je tlak na ceny. Tie po spomínanej správe, že Gazprom opäť vyraďuje jednu z turbín, vystrelili o 20 percent nahor. A vo všeobecnosti sú európske ceny plynu viac než päťnásobne vyššie než pred rokom.

Ani Slovensko nie je v suchu

Tieto problémy s plynom by sa na prvý pohľad nemali nijako priamo dotknúť Slovenska. SPP spolu s ministrom hospodárstva totiž pred pár týždňami ohlásili, že máme dosť plynu na celú zimnú sezónu. Expert by však nebol taký pokojný.

„Na Slovensku nemáme dosť plynu na zimu, to je zavádzajúce a za danej situácie aj nebezpečné tvrdenie ohrozujúce našu energetickú bezpečnosť. V zásobníkoch máme 23 TWh plynu presne rovnako, ako v októbri minulého roka,“ uviedol Hirman.

A práve v tom čase sa plynári obávali, že pri tuhej zime, by sme s plynom mohli mať problémy.

„Dnes čelíme reálne oveľa väčšiemu riziku, že prítok plynu nebude a vtedy by ani zásoby nestačili na plynulé zásobovanie rovnako, ako v januári 2009. Pre Slovensko je životne dôležité udržať voľné toky plynu v EÚ, lebo tzv. nórsky plyn k nám prúdi z Nemecka a LNG z terminálov v Chorvátsku a Taliansku,“ doplnil Hirman.

Aj druhý expert hovorí, že škrtenie dodávok plynu do Európy sa pri našich zásobách bytostne dotýka Slovenska.  

„Samozrejme sa krátenie ruských dodávok plynu negatívne dotýka aj Slovenska, no nateraz ich dokážeme nahrádzať dodávkami nórskeho plynu a LNG,“ uzavrel Badida.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti