Potrebujete klimatizáciu, ale nemáte dostatok financií? Máme pre vás riešenie

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: ZSE

Chladný vzduch v dome je v lete nenahraditeľný, no nie každý si môže dovoliť klímu. Ako inak sa dá vyhnúť nepríjemne vysokým teplotám?

Náklady na kúpu a prevádzku klimatizačnej jednotky nie sú lacnou záležitosťou. Po pandémii a ťažkých svetových udalostiach stúpa nezamestnanosť, rastú ceny a navyše sú letá čoraz suchšie a nepríjemne horúce. Potrebu klimatizácie tak mnoho domácnosti pochopiteľne odkladá. Ako inak sa ešte dajú stúpajúce letné teploty v príbytkoch skrotiť? Máme zopár riešení.

Alternatívnych techník a trikov ako udržať priestor chladný je viacero. Niektoré sú prešpekulované, iné detsky jednoduché a predvídateľné. Napríklad odpoveďou na otázku, „čo robiť, aby bolo doma chladno?,“ je „Nepoužívať“. Nepoužívať televízor, stolový počítač, sušičku a čo najmenej variť a piecť. Všetky elektrické spotrebiče hrejú a tým priestor automaticky otepľujú. Sušiť bielizeň v lete je ideálne napríklad na balkóne a varenie sa tiež dá obmedziť na rýchle a ľahké jedlá, prípadne využívať záhradu a letné vonkajšie varenie tak, ako to majú vo zvyku obyvatelia prímorských krajín.

Vetranie a tienenie

V horúcich dňoch je ideálne nechať v priestoroch prúdiť vzduch. V domoch je to ľahké, horšie sú na tom iba tí, ktorí majú v bytoch okná na rovnakej strane a tým majú znemožnený spôsob, ako vytvoriť prievan. Pridanie tienidiel do okna, odkiaľ počas horúceho dňa pochádza väčšina tepla, má navyše obrovský vplyv na teplotu priestoru. Znižuje sa množstvo energie prenášanej do priestoru, takže je jednoduchšie udržiavať konštantnú teplotu. Účinok tieňa je vtedy ekvivalentný vloženiu kocky ľadu do horúcej vody. Skvelou voľbou sú aj prirodzene chladiace bambusové žalúzie, ktoré robia dve veci naraz: blokujú slnečné lúče a absorbujú časť vlhkosti z horúceho vlhkého vzduchu. Aj zatemňovacie závesy vedia urobiť peknú službu. Sú štýlové, dajú sa zladiť s interiérom, odfiltrujú značnú časť slnečných lúčov a pomáhajú udržiavať miestnosť chladnú.

Ventilátory, rastliny aj chladiče

Ventilátor je cenovo dostupnejšia možnosť (ako klíma) a naviac poskytuje rýchlejšiu úľavu. Je lacnejšie použiť ventilátor ako klimatizačnú jednotku, priestor rýchlo chladne, ľuďom pomáha udržiavať si telesnú teplotu a v prípade kvalitnejších produktov, dýchajú aj čistejší vzduch. Praktické sú aj okenné ventilátory, ktoré sú umiestnené v ráme okna a fúkajú studený vzduch priamo tam, odkiaľ prichádza teplo.
Bytové kvety a rastliny pomocou procesov fotosyntézy takisto ochladzujú vzduch, pričom platí, že rastliny s väčšími listami a väčších rozmerov ochladzujú vzduch rýchlejšie.

V suchých oblastiach vedia byty ochladiť aj chladiče, ktoré sa však vo vlhkých podmienkach veľmi neuplatnia. Odparovacie chladiče nespotrebujú toľko elektriny ako klimatizácie a vydávajú vlhký, chladný vánok, ktorý napodobňuje vietor z oceánu alebo jazera. Ak sa však doma chcete počas horúceho leta cítiť skutočne príjemne a komfortne, klíma je nevyhnutnosťou.

Nič z toho nestačí? Je tu riešenie

Možností na ochladenie priestoru je veľa, avšak niekedy to jednoducho nemusí stačiť. Klíma je v prípade nepríjemne horúcich mesiacov uprostred leta, v malom byte a v centre mesta nevyhnutnosť. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť stresu pri kúpe nového klimatizačného systému, je využiť jednoduché financovanie, ktoré rodinám a firmám uľahčí rozhodnutie. Klimatizácia na splátky je v tomto prípade ideálnym riešením. V prípade klímy od spoločnosti ZSE je na výber lákavá ponuka už za jedno euro denne. Zákazník si môže vybrať spôsob financovania, montáž klimatizačnej jednotky je v cene a ako bonus je elektrina pre klímu na prvý rok zadarmo. Na výber sú rôzne značky, dizajny aj farby, spoločnosť montuje po celom Slovensku a na vybrané modely je záruka až šesť rokov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti