Štát sa chváli odbúravaním byrokracie. Podnikatelia sa sťažujú, že v niektorých prípadoch robí presný opak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Branné cvičenia. To podľa podnikateľov robí s nimi v poslednom čase štát. Hoci sa chváli odbúravaním byrokracie, v niektorých prípadoch je podľa nich pravdou presný opak. Najnovšie majú státisíce firiem nahlasovať ministerstvu údaje, ktoré by si aj podľa odborníkov mali vedieť nájsť sami.

„Doplňte informácie, ktoré nevieme nájsť v iných databázach.“ Takéto oznámenie z obchodného registra, ktorý spravuje rezort spravodlivosti, dostali v posledných dňoch mnohí konatelia či spoločníci firiem. Medzi inými aj podnikateľ z Nitry, ktorý sa venuje poľnohospodárstvu Ignác Uhnák.

„Dostal som cez schránku Slovensko.sk oznam, že do konca septembra si mám doplniť rodné číslo na spoločníkoch a konateľoch v rámci spoločnosti. Viacerým to prišlo a niektorí ani nevedeli, čo s tým majú spraviť,“ sťažuje sa podnikateľ.

Údaje nie sú kompletné pri firmách, ktoré vznikli pred viac než dvomi rokmi. Najskôr ministerstvo žiadalo od všetkých, aby si záznamy doplnili. Po spŕške kritiky pripustilo, že najskôr údaje pohľadá samo v iných štátnych databázach. Kto nemal to šťastie, tomu teraz svieti v obchodnom registri červený krížik.

Ministerstvo spravodlivosti hovorí, že pri 600-tisíc subjektoch sa im podarilo údaje vyplniť automaticky, no pri ďalších 160-tisícoch to možné nebolo a tí to budú musieť urobiť sami.

„Je to dosť šikana, vždy tam to rodné číslo bolo. Osobne si myslím, že je to neschopnosť štátu,“ hovorí Uhnák.

„Ten proces je nezvládnutý. Ľudia, ktorí sú zároveň konateľmi aj spoločníkmi firiem prichádzajú na to, že v jednom prípade ich štát identifikoval, v druhom nie. Najabsurdnejšie je, že v niektorých prípadoch majú nahlasovať registru IČO, ktoré im sám pridelil,“ tvrdí prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

Ministerstvo sa bráni, že podnikateľov naháňa len v prípadoch, kedy si nie je isté a hrozilo by napríklad, že nechtiac by napríklad mohol firmu prepísať z otca na syna, ktorí majú rovnaké meno aj adresu.

„Napríklad, ak je spoločník Ján Novák, vieme ho stotožniť s registrom FO, ale nevieme, či spoločník je ten istý Ján Novák. Pri štátnych registroch musí byť tá miera istoty vyššia,“ vysvetľuje hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. 

„Ministerstvo si muselo vybrať z dvoch zlých riešení. Buď poslať ľudí, aby to vyriešili alebo poslať sudcov, aby to vyťahovali z archívov. Ale nie je to úplne dotiahnuté,“ dodáva Ján Suchal zo Slovensko Digital.

Podnikatelia majú čas na to, aby rodné čísla či IČO elektronicky doplnili do obchodného registra do konca septembra. Potom im už môžu hroziť aj pokuty. Na druhú stranu, štát sľubuje, že keď dá registre dokopy, bude to mať aj výhody. Napríklad zmenu adresy či mena po sobáši už potom nebude treba nahlasovať dvakrát, ale automaticky sa preklopí aj do obchodného registra.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.