V Poľsku hrozil na pumpách cenový šok. Zo dňa na deň mal benzín s naftou radikálne zdražieť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lacnejšiemu tankovaniu v Poľsku malo od augusta odzvoniť. U našich severných susedov malo totiž skončiť dočasné zníženie DPH na pohonné hmoty. Miestna vláda zakročila a toto opatrenie predĺžila až do konca októbra. V opačnom prípade by poľskí motoristi zažili cenový šok.  

Keď Poliaci v polovici januára oznámili, že znižujú DPH na benzín a naftu z 23 na 8 percent, tak to spôsobilo značný ohlas aj na Slovensku. Dovtedy Slováci tankovali takmer o 25 centov na liter viac.

Po prvom februári, kedy toto opatrenie vstúpilo do praxe, sa cenové nožnice ešte viac otvorili a na poľských pumpách nastal hotový ošiaľ. Niet sa čomu čudovať, keďže na priemernej 50-litrovej nádrži motoristi ušetrili až 18 eur.

Situácia zašla až tak ďaleko, že Slováci pohonné hmoty tankovali do nebezpečných plastových nádob a sudov. Navyše prekračovali povolený cezhraničný limit. Poľskí pumpári napokon načas obmedzili množstvo natankovaného paliva.

Poliaci mali tankovať už za dve eurá

Keďže zníženie DPH nemá šancu ovplyvniť svetové trhy, aj v Poľsku začali ceny stúpať. Cenový rozdiel medzi slovenskými a poľskými pumpami sa napokon ustálil na 20 centoch na liter, pri nafte bol ešte o niečo väčší.

Obrovský ošiaľ síce ustal, ale na pohraničí tankovacia turistika s nákupom lacnejších potravín stále prebiehala. Toto všetko malo v auguste skončiť, keďže sa DPH mala vrátiť na pôvodnú sadzbu.

„Liter benzínu dnes stojí 7 zlotých a 54 grošov. Keby bola daň 23 percent, za liter benzínu by som zaplatil 9 zlotých a jedenásť grošov, a to už sú dve eurá za liter benzínu,“ prepočítal poľský novinár Adrian Krzanowski.

Nateraz sa tomuto scenáru Poliaci vyhli. Miestna vláda totiž predĺžila platnosť tohto opatrenia do konca októbra.

„Keby vrátili Poliaci späť tú DPH-áčku na 23 percent, tak určite by sa už neoplatilo ísť tankovať do Poľska,“ povedal Martin tankujúci na poľskej pumpe.

Samotní Poliaci však akoby zabudli, že tankujú lacnejšie. „To, či bude osem percent alebo 23 percent, to nemá význam.“

„Ja si myslím, že onedlho už za tých desať zlotých (2,11 eur) bude. No to už by bolo naozaj veselo. Čudujem sa akurát, že je taký pokoj, že nikto na to veľmi nereaguje.“ 

Slováci z pohraničia stále preferujú Poľsko

Aj po prvom augustovom dni tak ľudia na poľských čerpacích staniciach i naďalej benzín či naftu tankujú za rovnaké ceny ako v uplynulých dňoch. 

„Keď som naposledy tankoval pred týždňom v Poľsku, tak som mal úsporu na liter nafty 25 centov,“ dodal Martin.   

Aj keď rozdiel nie je tak priepastný ako na začiatku februára, stále z toho lepšie vychádza náš severný sused.

„Ešte stále sa oplatí ísť tankovať do Poľska, hlavne pre tých, čo bývajú blízko hraníc a hlavne keď si to spoja s nákupmi v Poľsku, tak je to prijateľnejšie, keďže naša vláda nič nerobí proti tomu zdražovaniu,“ uzavrel Martin.   

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.