Štát plánuje zrušiť vlakovú dopravu v chudobnom Tisovci. Železničiari už spísali petíciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žijú v chudobnom regióne a teraz im hrozí, že prídu o vlakovú dopravu. Tisovec je malé mesto na strednom Slovensku, ktoré by podľa nového grafikonu malo stratiť významnú časť spojov do najbližšieho okresného mesta.  

Z Tisovca do Brezna je to vlakom 30 kilometrov. Po novom budú ľudí voziť už len cez víkendy. V pracovné dni postačia vraj autobusy.    

„Pri bežnom pracovnom dni je autobusová doprava práve na tomto úseku plne dostačujúca a navyše má výhodu, že autobus zastavuje priamo v obciach a tak celé cestovanie skracuje,“ vysvetľuje situáciu riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

Faktom je, že vlaky stoja v okrajovej časti nad mestom. Naopak, autobusy majú stanicu v strede Tisovca. Primátorka chápe, že nie sú rozvinutý kraj, ale to málo si nechcú nechať vziať.  

„My tu nefungujeme ako druhotriedni ľudia. Povedzte mi, kde je železničná doprava využívaná na 100 percent na Slovensku?“ pýta sa primátorka Tisovca Irena Milecová.

Nespokojní ľudia spísali petíciu. Zaujímavosťou je, že s touto myšlienkou prišli ako prví samotní železničiari. Za necelé tri týždne vyzbierali štyritisíc podpisov. Podporu im vyjadrila aj banskobystrická župa. My sme sa s petičiarmi aj stretli. Z obavy pred zamestnávateľom sa však nevyjadrili. 

„Je každého občianskym právom podpisovať sa pod petíciu a za našich zamestnancov môžeme dodať len toľko, že sú to obyvatelia, ktorí cestujú spolu so svojimi rodinami a využívajú najmä vlakovú dopravu,“ dodala hovorkyňa železníc Ria Feik Achbergerová.

Tisovčania nechcú o ekologickú vlakovú dopravu prísť aj preto, že mesto leží v Národnom parku Muránska planina. Nový grafikon by mal vstúpiť do platnosti v decembri.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.