Cena dreva rastie rapídne. Budaj karhá lesy, že ho vyvážajú do zahraničia, lesníci sa bránia

Minister životného prostredia Ján Budaj vyzýva Lesy Slovenskej republiky, aby nevyvážali drevo do zahraničia. Sľubuje si od toho stlmenie rastu cien. Dreva je v skladoch nedostatok. Záujem oň majú aj tí, čo doteraz kúrili iným spôsobom.

Pán Štefan kúri prioritne peletami. Ich cena rastie závratným tempom. Vlani kupoval tonu peliet po 180 eur. Tento rok stojí každá tona takmer o dvesto eur viac. Štefanov sused kombinuje drevo a uhlie. Aj tu ceny vzrástli. Miroslav Črep z Liptovskej Lužnej nám ukázal faktúru, na ktorej jasne vidieť nárast cien. Tento rok zaplatil za nákup 1225 eur. Vlani 530 eur.

Na ministerstve životného prostredia sa obávajú, že ceny môžu tlačiť nahor noví zákazníci. Záujem o drevo je vraj aj obciach, v ktorých je zavedený plyn a drevo doteraz nenakupovali.

„Minister životného prostredia Ján Budaj preto navrhol ministrovi pôdohospodárstva reguláciu jeho vývozu do zahraničia. Záujem Slovenských domácností musí mať prednosť,“ povedal štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.

Táto výzva nakoniec vyznela tak trochu ako strela od boku. Agrorezort na ňu reagoval ubezpečením, že Lesy Slovenskej republiky nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku. Ročne lesy vyťažia niečo cez tri a pol milióna kubických metrov. Palivové drevo tvorí len štyri percentá celoročnej produkcie. Navyše sa musia držať striktných plánov a viac dreva vyťažiť nemôžu.

„Sú naplánované na obdobie desiatich rokov a nie je možné meniť ich na základe rozhodnutia ministra, alebo na základe aktuálneho zvýšeného dopytu po palivovom dreve,“ dodal hovorca ministerstva pôdohospodárstva Andrej Wallner.

Ministerstvo životného prostredia sa snaží regulovať aspoň predaj dreva z národných parkov.

„Riaditeľom národných parkov bolo uložené v čo najväčšej miere nadviazať na doterajšiu logistiku predaja palivového dreva, na ktorú sú obyvatelia žijúci v národnych parkoch zvyknutí,“ uviedol Kiča.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti