Za volant kamióna si môžu sadnúť už aj tínedžeri. Dopravcovia túto zmenu vítajú

Za volant kamióna si oddnes môžu sadnúť aj tínedžeri. Veková hranica pre vodičov veľkých nákladiakov sa znížila na 18 rokov. Zmena má pomôcť riešiť problémy s nedostatkom profesionálnych vodičov v doprave. Rovnako aj autobusy už môžu šoférovať mladší. Musia však absolvovať povinné kurzy.

V Európe je to už štandard. Na Slovensku púšťame za volant ťažkých tirákov tínedžerov až oddnes. Vekový limit sa znížil z 21 na 18 rokov.

Na Slovensku chýba v nákladnej doprave 12-tisíc vodičov a práve to bol dôvod, prečo išla veková hranica dole. Majiteľ prepravnej firmy z Michaloviec to potvrdzuje.

Na druhej strane, má však obavy. Osemnásťroční vodiči nemajú veľa skúseností ani s osobnými autami.

„Nie sú tak vyjazdení, nemajú to v rukách, ako má starší vodič,“ myslí si majiteľ firmy. Aj psychologička potvrdzuje, že mladí a neskúsení vodiči konajú impulzívne a vo väčšom holdujú alkoholu, návykovým látkam a používajú mobily.

Podľa združenia dopravcov Česmad ale skúsenosti z iných krajín nepotvrdili zvýšený počet nehôd mladých vodičov nákladiakov, navyše znížením vekového limitu sa naopak sprísnilo vzdelávanie takýchto vodičov. Na získanie kvalifikácie potrebujú absolvovať 280-hodinový kurz.

Dopravcovia tvrdia, že tínedžeri za volantom by nemali predstavovať na cestách žiadnu hrozbu, aj vzhľadom na to, že moderné kamióny obsahujú množstvo bezpečnostných a asistenčných prvkov a práve k týmto moderným technológiám majú mladí oveľa bližšie.

Dnešným dňom sa znižuje aj hranica pre vodičov autobusov. Z 24 na 21 rokov. Absolvovať ale tiež musia kvalifikačný kurz. Pomôcť by to malo kritickému nedostatku vodičov, v autobusoch ich chýba približne 1500.

Dopravcovia sú spokojní. Mnoho mladých vodičov si po získaní vodičáku nájde prácu a v 24 rokoch už o prácu šoféra nemajú záujem. Česmad verí, že naštartujú vzdelávanie budúcich vodičov už na stredných školách.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti