Štát chce zaviesť minimálne poistné, aby potrestal špekulantov. Doplatia na to aj pracujúce matky či invalidi

Zaplatia odvody aj z toho, čo nezarobia. Ministerstvo zdravotníctva chce od januára zaviesť pre zamestnancov minimálne poistné. Najmenej zarábajúcim na dohodách či polovičných úväzkoch by mohli odvody stúpnuť aj o desiatky eur mesačne.

Zuzana je mladá mama dvoch detí. Keď mal vtedy ešte len starší syn štyri roky, začala robiť na čiastočný úväzok ako predavačka.

„Asi všetky mamičky mi dajú za pravdu, že je ťažké si nájsť prácu na trvalý pracovný pomer. Ja som bola rada, že som našla na ten čiastočný úväzok a hneď, ako mi skončila robota, som utekala po malého do škôlky,“ opisuje svoju situáciu Zuzana.

Ľudí ako je Zuzana môže od nového roka postihnúť novela, ktorú navrhuje ministerstvo zdravotníctva. Po novom chce, aby všetci zamestnaní, aj tí, ktorí nerobia naplno, platili zdravotné odvody z minimálnej mzdy. Hoci reálne na dohodu či skrátený úväzok zarobia len 300, 400 či 500 eur za mesiac, zdravotnej poisťovni by museli poistné odviesť z budúcoročnej minimálnej mzdy 700 eur.

„Momentálne je v medzirezortnom pripomienkovaní návrh legislatívy, ktorý by mal okrem iného upraviť aj inštitút minimálneho vymeriavacieho základu,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Odborníkovi na dane a odvody Jozefovi Mihálovi sa to nepáči. „Keď zarobí 300 eur, bude musieť doplatiť 56 eur ďalších, ktoré dnes neplatí. Sú to hlavne ženy, ktoré popri deťoch sa snažia si privyrobiť, potom sú to invalidi v chránených dielňach, ktorí robia dve, tri hodiny denne a my mu naparíme ďalšie zdravotné odvody, veď to je absurdné,“ hovorí Mihál.

Ministerstvo tvrdí, že bojuje proti špekulantom, ktorí z minimálnych odmien zaplatia zdravotnej poisťovni doslova pár eur, no ošetrenie dostanú rovnaké ako všetci ostatní.

„Tým, že dobrovoľne nezamestnaný musí platiť minimálne odvody 79 eur, tak v podstate obaja majú rovnaké služby, ale za inú cenu. Ten minimálny odvod by toto mal vyriešiť,“ hovorí Lániková.

Podľa zdravotných poisťovní platí odvody z nižšieho príjmu ako je minimálna mzda 250-tisíc ľudí. Od januára budúceho roka by na poistnom mali dať zhruba 90 eur mesačne, bez ohľadu na to, koľko reálne zarobia.

Dôchodcov či študentov pracujúcich na dohodu by novela ako poistencov štátu postihnúť nemala. No Zuzanu, ktorá sa pri dvoch deťoch onedlho bude znovu obzerať po robote, takéto opatrenia nepotešia.

„By som čakala, že štát mamičky skôr podporí. Uvažujem, či nezačnem radšej podnikať,“ hovorí Zuzana. „V programovom vyhlásení je veta, že táto vláda sa zaväzuje znížiť odvodové zaťaženie nízkopríjmových zamestnancov, toto je presný opak,“ pripomína Mihál.

Novela, ktorá počíta s minimálnym odvodom pre zamestnaných, je zatiaľ v pripomienkovom konaní. Aby mohla od januára platiť, musí ešte prejsť vládou a parlamentom.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti