Sumy za palivové drevo od nového roka rapídne stúpli. Toto je prehľad cien podľa regiónov

Sumy za palivové drevo od nového roka rapídne stúpli. Toto je prehľad cien podľa regiónov
Drevo Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Na Slovensku vzrástol záujem o nákup palivového dreva. Mnoho domácností, najmä na dedinách, nemá zavedený plyn, a tak môžu v zime kúriť len v klasických kotloch. Okrem toho majú záujem o drevo aj tí, čo doteraz kúrili iným spôsobom.

„Čo sa týka palivového dreva, je oň obrovský záujem. Lesy SR, rovnako ako ostatní obhospodarovatelia lesov (neštátni obhospodarovatelia), evidujú enormný záujem o palivové drevo už niekoľko mesiacov,“ uviedla Marína Debnárová, hovorkyňa Lesov Slovenskej republiky.

S rastúcim dopytom sa ale zdvíhajú aj ceny. „Jeho cena sa zvýšila v závislosti od jednotlivých regiónov. Z dôvodu zvýšeného dopytu po palivovom dreve sú na niektorých expedičných skladoch dlhé poradovníky, naplnené až do konca roka,“ upozornila Debnárová. 

Rast cien za palivové drevo Zdroj: Lesy SR

​Dreva je však v skladoch nedostatok. Záujem oň je vraj aj obciach, v ktorých je zavedený plyn a drevo doteraz nenakupovali. „Nedostatok palivového dreva na slovenskom trhu pravdepodobne bude pretrvávať, a to z viacerých dôvodov. Napríklad verejnosť sa zásobuje na niekoľko vykurovacích sezón dopredu a zásobujú sa aj domácnosti, ktoré palivové drevo doteraz nevyužívali,“ upresnila. Obávajú sa totiž, že plynu nebude v zime pre vojnu na Ukrajine a ruské odstavovanie plynovodov dostatok.

Napriek tomu ale Lesy SR predpokladajú znížený objem dreva ponúkaného na trhu oproti roku 2021 a to aj z dôvodu prechodu správy časti území pod Ministerstvo životného prostredia SR. Minister Ján Budaj ich vyzval, aby drevo nevyvážali do zahraničia. „Minister životného prostredia preto navrhol ministrovi pôdohospodárstva reguláciu jeho vývozu do zahraničia. Záujem Slovenských domácností musí mať prednosť,“ povedal štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča. 

Agrorezort na ňu reagoval ubezpečením, že Lesy Slovenskej republiky nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku. Ročne lesy vyťažia niečo cez tri a pol milióna kubických metrov. Palivové drevo tvorí len štyri percentá celoročnej produkcie. Navyše sa musia držať striktných plánov a viac dreva vyťažiť nemôžu. Viac sa dočítate tu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti