Hrozí dramatické zvýšenie cien elektriny. Až o 1450 eur ročne pre domácnosť!

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hrozí dramatické zvýšenie cien elektriny pre domácnosti. Regulačný úrad vyzýva vládu, aby okamžite prijala opatrenia. Ministri financií a hospodárstva pritom len pred pár mesiacmi podpísali dohodu so Slovenskými elektrárňami, ktoré mali drastickému zdraženiu zabrániť.

Malo to byť prelomové memorandum, ktoré nám budú závidieť občania okolitých krajín. Vláda sa s najväčším výrobcom elektrickej energie dohodla na zastropovaní cien pre domácnosti. Ministri vtedy občanom sľubovali, že faktúry za elektrinu nebudú rásť skokovo. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka vláda tak ušetrila každej domácnosti päťsto eur.

„Sľuby sa sľubujú, no slovenské domácnosti ešte môžu nemilo prekvapené. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozornil vládu, že podmienky z podpísaného memoranda nepretavili do platnej legislatívy. Proces regulácie cien elektriny sa pritom začal už 1. augusta,“ varuje hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Analytik portálu Energie pre vás Jozef Badida hovorí, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú pravdepodobne nakupovať elektrinu v rámci existujúcich práve-záväzných pravidiel.

Memorandum má byť o tom, že elektrárne dodajú lacnú elektrinu dodávateľom a tí to potom už iba distribuujú zákazníkom. Nie je však zrejmé, prečo nie je súhra medzi URSO a ministerstvom.

Dopad na peňaženky ľudí môže byť enormný. Úrad vypočítal, že ročné náklady na elektrinu pre bežnú domácnosť môžu stúpnuť minimálne o 1450 eur.

Domácnosť, ktorá elektrinu používa aj na vykurovanie a ohrev vody, prerobí podľa ÚRSO ešte viac. Ročné faktúry by prekročili hranicu 3-tisíc eur. To je nárast nákladov o 134 percent. Ministerstvo financií dáva od toho ruky preč.

„V súčasnosti Ministerstvo financií SR nie je účastné predmetných rokovaní k zmluve. Ministerstvu financií nie sú známe dôvody, prečo je vynechávané z rokovaní a ani z nich nemá bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa rezortu financií Michaela Lovásová.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že nedávno podpísalo so Slovenskými elektrárňami novú dohodu, ktorá má premietnuť podmienky memoranda do praxe a takáto právna úprava je vraj dostatočná Všetkým tridsiatimštyrom dodávateľom elektriny prisľúbili, že lacnejšiu elektrinu im dodá priamo štát.

„Uvedení dodávatelia tak nemusia nakupovať elektrinu na trhu pre svoje portfólio domácností za extrémne vysoké ceny. Objem elektriny prisľúbenej od Slovenských Elektrární kopíruje spotrebu domácností,“ ubezpečuje rezort hospodárstva.

Sulíkovo ministerstvo vraj zvažuje zavedenie motivačnej schémy. Šetrných spotrebiteľov chcú odmeniť. Podrobnosti neprezradili. Nad celým memorandom ešte visí veľký otáznik. Celú schému môže zastaviť Európska komisia. Vláda na jej vyjadrenie stále čaká.

 Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.