TABUĽKA: Na lieky im zostáva 10 eur. Takto si seniori rozdeľujú mesačný dôchodok

TABUĽKA: Na lieky im zostáva 10 eur. Takto si seniori rozdeľujú mesačný dôchodok
Zdroj: Shutterstock.com/Phanupong Ratta

Celkom 512,45 eura na mesiac. Taký je priemerný dôchodok na Slovensku v roku 2022. Seniori si zaň nemôžu dovoliť veľa, na čo upozorňuje aj Jednota dôchodcov Slovenska (JDS). Tá ukázala, na aké položky míňajú najviac peňazí, za koľko eur si kupujú potraviny a koľko eur im zostáva na oblečenie, kultúru a ďalšie položky.

Dôchodca si z priemernej penzie dovolí kupovať potraviny a nealkoholické nápoje približne za 3,50 eura za deň. Mesačne minie na jedlo a pitie takmer 106 eur, pričom na mäso ide z tejto sumy bezmála 24 eur. Viac ako sto eur pritom zaplatí napríklad bežná rodina pri jednom väčšom nákupe.

Najviac financií si musia seniori vyčleniť na bývanie a energie. Podľa výpočtov im na tieto položky odchádza z dôchodku 4,58 eura denne, v prepočte takmer 138 eur mesačne.

Omnoho menšiu položku predstavujú lieky a farmaceutické výrobky. V lekárňach môžu mesačne minúť 11 eur, teda asi 40 centov na deň. Ešte menej si dôchodcovia môžu vyčleniť na vzdelávanie. Mesačne ich stojí niečo cez sedem eur.

Na oblečenie a obuv zostáva seniorom z mesačnej penzie 24,55 eura. Podobnú sumu môžu minúť na cigarety a alkohol.

Pozrite si detailné výpočty toho, čo si môže senior dovoliť z priemernej penzie v tabuľke:

Aj seniori musia v súčasnosti čeliť rekordnej inflácii. Vláda im preto predčasne vyplatila 13. dôchodok namiesto novembra už v júli. Spokojní ale nie sú a tvrdia, že to bola iba symbolická pomoc.

„Priemerný dôchodok 515 eur mesačne má viac ako 55 percent všetkých seniorov, všetci títo majú na deň 3,6 eura na potraviny. Už viac ako pol roka požadujeme a očakávame okamžitú systematickú pomoc vo forme mimoriadnej valorizácie na úrovni 8 percent a schválenia a vyplatenia 14. dôchodku pred Vianocami. K tomu sme teraz pridali aj rozmrazenie minimálnych dôchodkov,“ dodáva podpredsedníčka JDS Valéria Pokorná.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti