Európa zavádza prísne úsporné opatrenia. O teplej vode na prídel sa už špekuluje v susednom Česku

Čoraz viac európskych krajín zavádza prísne šetriace opatrenia. Boja sa totiž nedostatku energií. Šetriť sa chystá aj česká vláda.

Európa sa obáva nedostatku plynu. Situácia s dovozom suroviny sa od začiatku invázie na Ukrajinu len zhoršuje. Plyn opäť zdražel, keď Moskva vyhlásila, že definitívne neprevezme opravenú turbínu z Kanady, ktorá je potrebná pre Nord Stream 1. OSN navrhuje zdaňovať veľké zisky ropných a plynárenských spoločností.

„Je nemorálne, aby ropné a plynárenské spoločnosti dosahovali rekordné zisky počas tejto energetickej krízy," uviedol generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Pre obavy z nedostatku plynu už niektoré nemecké mestá vypli nočné osvetlenie pamiatok. Kúpaliská v Hannoveri nepúšťajú v sprchách teplú vodu a španielske kiná obmedzili klimatizáciu. Francúzsko zavádza pokuty pre obchody, ktoré budú mať otvorené dvere.

O teplej vode na prídel sa už špekuluje v susednom Česku. Vláda už chystá usmernenie podľa ktorého budú teplárne vykurovať byty na menej ako 20 stupňov Celzia. Opatrenie by začalo platiť len v prípade núdzovej situácie. Šetrenie sa má týkať aj verejných budov či obchodných domov.

Brusel totiž vyzval členské krajiny, aby znížili spotrebu energie o 15%. Najmä pre nemecké veľkomestá to znamená problém, pretože ich spotreba energií je enormná.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti