Koľko vás bude stáť tankovanie na dovolenke? Prinášame prehľad cien v obľúbených destináciách

Koľko vás bude stáť tankovanie na dovolenke? Prinášame prehľad cien v obľúbených destináciách
Ilustračná snímka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Mnohí Slováci sa na dovolenku vyberú autom. Tento rok si ale museli na pohonné hmoty vyčleniť z rozpočtu viac. Prinášame vám preto prehľad cien benzínu a nafty v európskych dovolenkových destináciách.

Z letnej analýzy analytičky 365.bank Jany Glasovej vyplýva, že vo väčšine krajín západnej Európy sa ceny benzínu pohybujú nad úrovňou 1,9 eura za liter alebo v okolí tejto úrovne.

Najvyššie ceny 95-oktánového benzínu sú v severských krajinách, a to na Islande, v Nórsku, Fínsku a tiež Švajčiarsku. Tu sa ceny pohybujú okolo 2,30 eura až 2,55 eura za liter.

Najviac Slovákov smeruje v lete k moru do Chorvátska, kde zaplatíme za tankovanie menej ako u nás. Ceny benzínu sa hýbu v okolí úrovne 1,77 eura za liter.

Lacnejšie ako na Slovensku natankujeme aj v Slovinsku, a to za 1,70 eura za liter. Podobne vás vyjde benzín aj v Rumunsku a Bulharsku.

A ako sú na tom susedné krajiny? Najdrahšie natankujeme v Rakúsku. V Česku sú ceny benzínu na podobnej úrovni ako u nás, respektíve o pár centov vyššie a hýbu sa okolo 1,88 eura.

V Maďarsku a Poľsku sú ceny na pumpách nižšie, v Poľsku je to 1,55 eur za liter a v Maďarsku je úradná cena pre miestnych obyvateľov zhruba 1,25 eura za liter. Táto cena ale neplatí pre zahraničných turistov, ktorí hradia trhové ceny. A tie sú niekedy aj vyššie ako na našich čerpacích staniciach.

Najlacnejší benzín je v Turecku. Ak si cestujúci požičia auto v tejto krajine, na pumpe zaplatí za liter benzínu zhruba 1,20 eur. Nasledujú úradné ceny benzínu práve v Maďarsku. Tretí najlacnejší benzín nájdeme na Malte. Ceny nižšie ako 1,60 eur za liter sú ešte v Macedónsku a v Poľsku.

Prehľad cien benzínu aj nafty v obľúbených dovolenkových destináciách si pozrite v priloženej tabuľke:

Zdroj: 365.bank

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti