Nemecký kancelár Scholz ukázal turbínu pre Nordstream 1. Stačí povedať a je vaša, odkázal Rusom

Nemecký kancelár Scholz ukázal turbínu pre Nordstream 1. Stačí povedať a je vaša, odkázal Rusom
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a šéf Spoločnosti Siemens Energy Christian Bruch stoja pred turbínou. Zdroj: Profimedia.sk

Ruský energetický koncern Gazprom nemôže prevziať turbínu, ktorá je nevyhnutná pre zvýšenie dodávok plynu do Európy. Tvrdí, že pre západné sankcie je návrat turbíny do Ruska nemožný.

Približne 12 metrov dlhé zariadenie sa momentálne nachádza v Nemecku, kde „uviazlo“ po oprave v Kanade. Berlín trvá na tom, že návrat zariadenia nepodlieha sankciám a obvinil Rusko z nedodržania zmluvných záväzkov z politických dôvodov.

Opravená turbína sa stala stredobodom niekoľko týždňov vlečúceho sa sporu, počas ktorého Rusko výrazne znížilo dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1, čo vyvolalo v Európe energetickú krízu. Nord Stream 1 je hlavnou trasou pre prepravu ruského plynu do Nemecka a Európskej únie.

Nemecko je do veľkej miery závislé od plynu z Ruska a zníženie dodávok v posledných dňoch spôsobuje silnú nervozitu z nasledujúcej zimy a z dôsledkov nedostatku plynu pre priemysel aj verejnosť. 

Nemecko plánovalo zavrieť svoje atómové elektrárne 31. decembra. Ruský útok na Ukrajinu a následné západné sankcie proti Moskve a problémy s dodávkami ruských energií tento plán spochybnili.

Turbína pre plynovod Nordstream 1 . Zdroj: TASR/Bernd Thissen/DPA via AP

Berlín obvinil Moskvu z využívania turbíny ako zámienky na odplatu za sankcie uvalené západnými vládami na Rusko, ktoré spustilo vojnu na Ukrajine a vedie ju už šiesty mesiac. 

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že sporná turbína pre plynovod Nord Stream 1 je opravená a môže byť kedykoľvek dodaná do Ruska.
 Scholz v stredu navštívil závod spoločnosti Siemens Energy v meste Mülheim an der Ruhr, kde sa turbína po dodaní z Kanady nachádza.

„Tá turbína je tu, čaká na odoslanie, len niekto musí povedať, že ju chce, a potom tam rýchlo bude.“ Scholz zdôraznil, že neexistuje dôvod, prečo by turbína nemohla byť poslaná do Ruska. Je vo výbornom stave a jej použitiu nebránia ani sankcie.

Moskva opakovane pripísala vinu za zníženie toku plynu práve spomínanému chýbajúcemu kusu zariadenia a poprela, že sa takto mstí za sankcie. Kremeľ chce, aby mu nemecká strana predložila dokumenty, ktoré potvrdzujú, že sankcie sa na turbínu nevzťahujú.

Gazprom pokračuje v krátení dodávok plynu

Dodávky zemného plynu z Ruska pre štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dosahujú stále iba 40 % z dohodnutého objemu. TASR o tom vo štvrtok informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta. Ruský dodávateľ Gazprom kráti dodávky plynu do Európy cez baltský plynovod Nord Stream 1 už od stredy minulého týždňa na 20 % možnej kapacity pre údajné technické problémy.

„Dnes (4.8.) očakávame, na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú na úrovni približne 40 % objednaného objemu,“ uviedol Šebesta. Dodal, že SPP zabezpečuje 65 % svojej potreby z iného ako ruského zdroja a tieto dodávky fyzicky prúdia na Slovensko.

Krátenie dodávok sa prejavilo na toku plynu na Slovensko na vstupe v Lanžhote. Podľa údajov zverejnených prepravcom plynu eustream klesli z viac ako 33 miliónov metrov kubických (m3) denne zo začiatku minulého týždňa na približne polovicu. Na vstupe vo Veľkých Kapušanoch prúdi na územie Slovenska denne okolo 36 miliónov m3. Aj cez tento plynovod sú však dodávky plynu obmedzené. Ešte začiatkom apríla Rusko dodávalo cez Ukrajinu viac ako 90 miliónov m3 zemného plynu denne.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.