Po plyne a dreve začína byť problém aj štiepka. Státisíce domácností sa boja, či budú mať čím kúriť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budeme mať v zime čím kúriť? Po zemnom plyne začína byť obrovským problémom nielen palivové drevo, ale aj štiepka. Teplárne, ktoré ju používajú, pritom vykurujú byty státisícov Slovákov. Teplári žiadajú vládu, aby zasiahla. Ministri životného prostredia a pôdohospodárstva si medzičasom vymieňajú odkazy cez médiá.

V trebišovskej teplárni používajú na kúrenie drevnú biomasu a slamu. Väčšinu si zabezpečia z vlastnej produkcie. Trebišovčania by tak tento rok nemali mrznúť, no otázka je, za akú cenu. Hore ceny vstupných surovín aj hotovej drevnej štiepky.

Jednou z možností by bolo prepnutie na plyn. No ten zdražel ešte viac ako biomasa. Z ekonomického hľadiska by to preto nemalo zmysel.

Zväz teplárov vyzýva vládu, aby konala. Tvrdia, že našu biomasu vykupujú okolité štáty, najmä Poľsko a Maďarsko.

Štát zatiaľ prestupuje z nohy na nohu. Ján Budaj opakovane a verejne vyzýva ministra pôdohospodárstva, aby konal. Do médií poslal aj zoznam riešení. Svojho kolegu už zdá sa poriadne nahneval. Tlačový odbor z rezortu pôdohospodárstva nám dnes poslal ostrú odpoveď.

„Túto tému sme nezačali a nebudeme ju ďalej živiť prostredníctvom médií. Téma bude predmetom rokovaní oboch ministrov,“ reagoval rezort pôdohospodárstva.

„Neviem, či je vôbec možné nejakým spôsobom regulovať export na voľnom európskom trhu. Treba si uvedomiť, že my sme stále krajina, ktorá má takmer polovicu plochy zalesnenej. Čiže my máme produkciu dreva dostatočnú na to, aby sme pokryli všetky potreby slovenského priemyslu aj energetiky a ešte pritom neohrozili stav lesov,“ dodáva spolumajiteľ Národnej energetickej Ivan Ďuďák.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.