Slovákom pracujúcim v Rakúsku prídu na účet tisíce eur. Spätne im vyplatia škrtnuté prídavky

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Po tom, ako Rakúsko prestalo vyplácať prídavky na deti pracovníkom z iných členských krajín EÚ, nastal významný krok. Tamojší parlament schválil zákon o vyrovnávaní, na základe ktorého budú dávky spätne vyplatené. Sumy sa môžu vyšplhať na tisíce eur a na účet pristanú aj Slovákom práve v týchto dňoch.

Informovalo o tom aj Slovenské veľvyslanectvo v Rakúsku, podľa ktorého vyplatenie rodinných prídavkov prebehne automaticky na základe údajov dostupných v daňovej správe začiatkom augusta. „Ak nie sú k dispozícii dostatočné údaje, daňové orgány budú dotknuté osoby kontaktovať,“ približuje.

Rakúsko 1. januára 2019 zaviedlo mechanizmus na výpočet paušálnej sumy rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré poskytuje pracovníkom, ktorých deti majú trvalé bydlisko v inom členskom štáte. Tieto daňové výhody zahŕňali daňový bonus na vyživované dieťa, rodinný bonus „plus“, daňový bonus pre domácnosť s jediným príjmom, daňový bonus pre rodiča samoživiteľa a daňový bonus z dôvodu výživného. Prispôsobenie sa mohlo uskutočniť smerom nahor alebo nadol v závislosti od všeobecnej cenovej úrovne v dotknutom členskom štáte.

Slováci pracujúci v Rakúsku tak dostávali dlhé mesiace nižšie prídavky. Súdny dvor EÚ v júni tohto roka však rozhodol, že prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod je v rozpore s právom Európskej únie.

Ak mala napríklad rodina dieťa staršie ako 10 rokov, mesačne mala podľa nových pravidiel dostávať necelých 26 eur namiesto 141,50 eura. Rozdiel, ktorý vznikol za obdobie škrtania, sa tak vyšplhal aj na tisíce eur.

Niektorí už hlásia, že peniaze na účet dorazili a výška sumy ich potešila. „Aj mne prišli a som prekvapená a spokojná,“ píše Anna pod príspevkom veľvyslanectva. Podobných komentárov sú desiatky, ďalší na dorovnania ešte čakajú.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti