Ceny benzínu opäť výraznejšie poklesli. Takto lacno sme netankovali od začiatku mája

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Motoristi sa môžu tešiť. Pumpári opäť prepisovali cenníky a pokračujú v trende, ktorý započal ešte začiatkom júla. Vďaka tomu motoristi tankujú najlacnejší benzín od začiatku mája.

Palivá ešte začiatkom júla stáli euro deväťdesiatpäť. To bol doposiaľ cenový strop. Za posledné  týždne však pumpári už viackrát upravili svoje cenovky smerom nadol. Udialo sa tak aj vo štvrtok a piatok.

Benzín oproti začiatku prázdnin klesol už o 17 centov a dostal sa na úroveň euro sedemdesiatosem, nafta je stále o niečo drahšia. Podľa analytika za to môžu pretrvávajúce obavy z recesie.

„Nielen júl, ale aj začiatok augusta priniesol na trhy množstvo údajov z ekonomík. Aktuálne cena ropy WTI klesla pod 90 USD za 1 barel a cena ropy BRENT klesla pod 95 USD za 1 barel. Na pokles cien aktuálne vplýva možnosť recesie a následného poklesu dopytu po rope a výrobkoch z nej,“ vysvetlil František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk

„Pri benzíne sú marže na úrovni 20 dolárov za barel, na začiatku júla boli marže 40 dolárov. U nafty nastal od začiatku júla pokles marží z 47 na 40 dolárov za barel,“ pridal sa Boris Tomčiak, analytik poradenskej spoločnosti Finlord.

Zároveň sa navýšila produkcia zo strany kartelu OPEC+ či v ďalších krajinách, ako sú USA, Kanada, Čína či Brazília. Zásoby ropy a ropných produktov sa tak postupne dopĺňajú a situácia už nie je tak kritická.

​Zlacňovanie bude pokračovať

Mierny optimizmus prevláda aj pri pohľade do blízkej budúcnosti. V nasledujúcich týždňoch by mal totiž tento trend pokračovať.

„Centrálne banky po svete bojujú s vysokou infláciou zvyšovaním úrokov. Tým krokom zdražujú úvery a môžu spomaliť spotrebu. Vysoké úroky na celom svete môžu spôsobiť ešte pokles ceny ropy,“ uviedol Burda.

Koncom leta však príde k stabilizácii cien na svetových trhoch. V praxi to znamená, že ceny palív už nebudú klesať, ale netreba sa obávať ani ich výrazného nárastu.   

„Zlacňovanie bude zatiaľ trvať v najbližších dvoch týždňoch, ale koncom augusta by sa pokles cien mal zastaviť. Neočakávame ďalší prudký prepad cien ropy. Na druhej strane nečakáme ani opätovný rast na 130 USD, kde a cena pohybovala začiatkom marca. Vrchol v cenách pohonných hmôt už máme za sebou,“ uzavrel Tomčiak.
 

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti