Od júla už musí byť v nových autách obmedzovač rýchlosti. Má byť bičom na cestných pirátov

Bičom na cestných pirátov má byť obmedzovač rýchlosti. Výrobcovia ich už od júla tohto roku do nových áut montujú ako povinnú výbavu. Zatiaľ sa stále budú dať vodičom vypnúť.

Jednou z hlavných príčin dopravných nehôd je nedodržiavanie predpísanej rýchlosti.  V policajných štatistikách ich ročne pribúdajú desiatky často s tragickým následkom.

Po novom musí byť každé nové homologizované vozidlo vybavené inteligentným asistentom rýchlosti.

„Je to zariadenie, ktoré vás upozorní na to, že keď vojdete povedzme do obce a prekročíte maximálnu povolenú rýchlosť, tak vás vizuálne alebo akusticky upozorní na to, že idete rýchlejšie,“ vysvetľuje motoristický novinár Václav Lipavský.

Rýchlosť bude zisťovať pomocou kamery, ktorá číta značky a zároveň si berie údaje z GPS  navigácie. Obmedzovač bude aktívny po každom naštartovaní auta s tým, že podobne ako napríklad štart stop systém, si ho bude môcť vodič počas jazdy deaktivovať. V budúcnosti sa ráta s tým, že systém bude súčasťou výbavy a vodič ho už nebude môcť vypnúť.

V hre je aj inštalácia oveľa prísnejšieho systému, ktorý by napríklad pri vjazde do obce vaše auto automaticky spomalil na päťdesiatku. 

Nie všetci však zdieľajú európsky optimizmus. „Stále o tom rozhoduje vodič a žiadne elektronické zariadenie nám nepomôže znížiť nehodovosť, pokiaľ nenaučíme vodičov v prvom rade jazdiť,“ dodáva novinár Alexander Štefuca.

Okrem inteligentného asistenta rýchlosti ďalšie nové prvky dokážu lepšie odhadnúť únavu vodiča, zablokovať vozidlo v prípade prítomnosti alkoholu v dychu, alebo zaznamenávať parametre auta pred kolíziou, podobne ako čierna skrinka. Od júla 2024 sa budú všetky nové vozidlá predávať už s touto výbavou.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti