Krajniak sa pochválil prvou pomocou pre podnikateľov. Tí mu odkazujú, že mnohí sú stále v neistote

Štát rozdal vyše dve miliardy eur. Takúto pomoc dostali za posledné dva roky podnikatelia, ktorí sa dostali do problémov pre koronakrízu. Štedrou pomocou sa pochválil minister práce Milan Krajniak. Podnikatelia mu odkazujú, že na tlačovke zabudol spomenúť to, čo sa nepodarilo.

Jánovi Fašangovi z Lučenca zatvorila pandémia autoškolu. Aj on mal nárok na záchranný príspevok od štátu, aj vďaka tomu sa vyhol bankrotu. Mesačne mu prišlo 500 eur, čo nestačilo ani na základné výdavky. 

„To stačilo tak jedine na odvody, ale na chod domácnosti to vôbec nestačí,“ priblížil podnikateľ Ján.

Prvú pomoc od štátu využila aj majiteľka kaviarne vo Veľkom Krtíši. Príspevok jej vykryl aspoň náklady na platy, no podnikanie musela nakoniec zachraňovať ďalším úverom.

Po dvoch rokoch pomoci sa prišiel minister práce pred kamery pochváliť s konečnou bilanciou. Vyrátal, že rozdali takmer dva a pol miliardy eur. Štát udržal nad vodou najmä malé podniky, s maximálne deviatimi zamestnancami. Im išla aj najväčšia časť peňazí.

Podnikatelia hovoria, že minister práce si nezaslúži iba chválenie. Pripomínajú mu, že často boli dlhé týždne v neistote, pomoc im meškala a podmienky na získanie peňazí sa často menili.

Realitný maklér zas hovorí, že pomoc od štátu im vykryla iba minimum ich strát a privítali by vyššie príspevky. No a problém je aj to, že ďalší podnikatelia sú stále v neistote a to aj niekoľko mesiacov po vyplatení štátnej pomoci.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti