Od septembra si väčšina zamestnancov prilepší. Minimálna hodnota gastrolístkov sa opäť zvýši

Gastrolístky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

V Zbierke zákonov dnes, dňa 6.8., vyšlo opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré navyšuje stravné príspevky pre zamestnancov. Minimálna hodnota stravného lístka sa v reakcii na zvýšenie stravného počas pracovnej cesty od 1. septembra 2022 zvýši na 4,80 eura. Znamená to aj zvýšený príspevok na stravu pre zamestnancov, keďže 55 % z tejto sumy uhrádza zamestnávateľ.

Mechanizmus určenia výšky stravného stanovuje zákon o cestovných náhradách (§ 8 ods. 1, z. č. 283/2002 Z. z). V apríli mesačný kumulovaný index cien dosiahol hodnotu 105,7 %, čo je zvýšenie o 5,7 percentuálneho bodu oproti základni (kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného). Tým bola splnená podmienka pre zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách.

"Máme dobre nastavený systém. Akonáhle inflácia stúpa, ministerstvo práce na základe údajov od Štatistického úradu zvyšuje sumy stravného a cestovných náhrad. Dotkne sa to aj ľudí, ktorí dostávajú gastrolístky a tiež tých, ktorí alternatívne berú finančný príspevok. Celkovo tým pomôžeme státisícom zamestnancov na Slovensku," uvádza minister práce Milan Krajniak.

Návrhom opatrenia sa suma stravného od 1.septembra zvýši nasledovne:

      -5 hodín až 12 hodín trvania pracovnej cesty zo 6 eur na 6,40 eura,  
      -nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 9 eur na 9,60 eura,
      -nad 18 hodín trvania pracovnej cesty z 13,70 eura na 14,50 eura.
  
naposledy zvýšené opatrením ministerstva práce s účinnosťou od 1. mája 2022 na základe údajov Štatistického úradu SR za mesiac december 2021.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti