TABUĽKA: Platí nový Matovičov bonus na dieťa. Pozrite sa, o koľko si môžete prilepšiť

Pracujete a máte deti? V týchto mesiacoch by ste sa mali nanovo zamyslieť, kto z rodičov si bude pýtať daňovú úľavu na dieťa. Od júla totiž platí nový daňový bonus Igora Matoviča. A podľa neho je všetko oveľa komplikovanejšie, aby ste neprišli o peniaze.

Daňový bonus na dieťa je suma, ktorú si môžete odrátať z daní, keď zarábate a máte deti. Do júla to bolo od 23 po niečo vyše 47 eur mesačne podľa veku potomkov. U Andrey, ktorá je na materskej s dcérou, má jej manžel vďaka bonusu o niečo vyššiu čistú výplatu.

„Doteraz má daňový bonus manžel, keď sa vrátim do práce, tak ja. Určite to niečo pomôže, je fajn, že to existuje,“ hovorí Andrea.

Od júla platí nový daňový bonus, ktorý v prorodinnom balíčku pretlačil minister financií Igor Matovič. Sumy sa zvýšili na 70 eur pre deti do 15 rokov a na 40 eur pre tie staršie do 25 rokov. (grafika)

Zdroj: TVNOVINY.sk

​​​Zároveň zaviedli nové stropy a či naozaj získate takúto maximálnu výšku bonusu, alebo to bude nižšia suma, závisí od počtu detí aj výšky príjmu. Po novom vôbec nie je jedno, kto z rodičov si daňovú úľavu uplatní. Odborník zhrnul aspoň pár týchto základných pravidiel.  

„Nový bonus by mal žiadať ten rodič, ktorý je zamestnaný. Nevýhodou SZČO je, že oni majú vo väčšine prípadov paušálne výdavky, ktoré im znížia základ dane, zníži sa tým aj daňový bonus a preto veľké množstvo živnostníkov nedosiahne na ten bilboardový daňový bonus,“ hovorí Jozef Mihál.

Zdroj: TVNOVINY.sk

​Ak ste zamestnaní obaja, pýtať bonus by si mal ten s vyššou výplatou, aby ste do rodinného rozpočtu vyťažili čo najviac. „Je to spôsobené tým, že bonus je limitovaný výškou základu dane a čím vyšší príjem, tým menej hrozí, že by sa mal bonus krátiť,“ hovorí Mihál.

Kto z vás si za ktoré mesiace tohto roka bude pýtať nižšie dane za deti, môžete riešiť až na budúci rok pri zúčtovaní daní. No pre viacerých je lepšie zastaviť sa u mzdárky už teraz a nechať si bonus odčítavať z daní každý mesiac.

„Platí pravidlo, že keď už nejaký bonus vyplatený je, ak by aj v ročnom zúčtovaní mal vyjsť nižší kvôli nižšiemu príjmu, tak ten vyplatený mu už zostane. Zamestnanec by mal navštíviť mzdovú účtáreň a uplatniť si bonus už pri mesačnom preddavku na daň. Účtovníčky dobre vedia, čo majú robiť,“ radí Mihál.

Tie to síce vedia. No na nové pravidlá Igora Matoviča mnohé nadávajú. Hoci podľa ministra mali byť také jednoduché, že si bonus každý vypočíta sám, opak je pravdou.

„Nevieme odpovedať na otázky, koľko je daňový bonus. Rozhoduje vek, príjem. Pri rozvedených pároch môže si uplatniť len jeden a väčšinou tie páry nekomunikujú, kto má aký príjem,“ hovorí o prekážkach účtovníčka Lenka Czetőová.

Podľa schváleného balíčka by sa mali úľavy na deti od budúceho roka opäť navýšiť. Zároveň je v procese novela, ktorá by mala veci aspoň trochu zjednodušiť. Rodičia by si napríklad už nemali vyberať, kto si uplatní bonus, ale ich príjmy by sa mali posudzovať spolu ako celok.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti