Ak si od banky požičiavate, zaplatíte čoraz väčší úrok. Ak do banky peniaze vložíte, zhodnotia ich minimálne

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Kto si berie hypotéku či úver, posledné mesiace ho nepotešili. Banky od začiatku roka už viackrát dvíhali úrokové sadzby. Stúpajú ale aj úroky na sporení či termínovaných vkladoch? Odborníci hovoria, že veľké očakávania mať netreba.

Nula celých, nula jedna stotina percenta – aj takto sa už dlhší čas pohybujú úroky na sporiacich produktoch bánk. Mama dvoch detí Mariana z Vranova nad Topľou, ktorá má v banke uložené peniaze,  z toho tiež nie je nadšená.

„V podstate žiadne úročenie tam nie je, len prvých 12 mesiacov bolo lepšie, potom už nič, 90 centov, dve eurá. Keby boli niekde lepšie úroky, dali by sme to inde, ale všade majú nízke úroky,“ hovorí.

Úroky na hypotékach už medzičasom vyskočili na 2 aj 3%. Na vkladoch sa to ale zatiaľ neprejavilo vôbec alebo len minimálne.

„Čo sa týka úrokov na vkladoch, banky postupujú veľmi opatrne. Ešte neprebehla žiadna úprava,“ reaguje Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

„Na bežných účtoch je viac ako 26 miliárd eur. Banky nie sú nútené, aby si konkurovali, lebo Slováci im nechali peniaze zadarmo,“  glosuje František Burda, analytik Fingo.

V jednotlivých bankách sa pohybuje zhodnotenie na termínovaných vkladoch podľa dĺžky viazanosti od 0,01% v tých najväčších po 1,7% v menších, ktoré potrebujú viac zaujať klientov. V Česku, ktoré nie je súčasťou eurozóny a úroky tam centrálna banka dvíha už od vlaňajška, je pritom situácia úplne iná. Tie isté banky, ktoré pôsobia aj u nás, tam úspory úročia aj piatimi percentami ročne.

Slovenské banky sa k tomu nedostanú, lebo Európska centrálna banka si nedovolí takto zvýšiť úrokové sadzby.

Pre obrovskú infláciu si bokom dokážeme odložiť stále menej. Podľa aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska je to asi v priemete asi 6% zárobku. Prejavuje sa to aj na vkladoch v bankách. No úspory Slovákov sa aj tak rátajú na 46 miliárd eur.

Mariana hovorí, že má sporenie v banke, aby nezostali bez peňazí, keby sa niečo stalo.

To aj odborníci odporúčajú – nechať na účte či termínovanom vklade v banke len železnú rezervu. Úroky na vkladoch podľa nich výraznejšie neporastú ani v ďalších mesiacoch.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti