Európska únia plánuje zakázať neautorizované servisy. Moderné autá už vraj nedokážu kvalitne opraviť

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Vodiči čoskoro možno nebudú mať alternatívu k značkovému servisu. Majitelia áut na Slovensku pritom využívajú vo väčšine práve neautorizované servisy. Dôvod je pochopiteľný – peniaze.

Výnimka, ktorú v minulosti povolila Európska komisia, dovoľovala pri technických opravách auta použiť aj neautorizovaný teda univerzálny autoservis, ktorý opravuje viac značiek a typov áut. Využívajú ich najmä tí, ktorých autá sú staršie a tým pádom aj technicky jednoduchšie.

„My sme vyškolení tak ako autorizované servisy, dokážeme spraviť všetky značky a ešte sa nám nestalo, že by sme niečo neopravili,“ hovorí majiteľ jedného z neautorizovaných autoservisov.

Neznačkové servisy výnimku dostali pre rovnosť hospodárskej súťaže. Nemajú však právo robiť presne to, čo autorizovaný servis. Tam máte napríklad zaručené aj reklamácie, prípadne napríklad opravy chýb výrobcu vášho auta väčšinou bezplatne, čo sú takzvané zvolávačky.

Najviac servisov u nás je takých, kde často jeden človek v garáži opravuje autá. To však pri dnešnom technickom pokroku nemusí stačiť. Súčasné autá prechádzajú na istú formu elektrifikácie a takéto opravy jednoduchá garáž nemusí stačiť.

Európska komisia má teraz deväť mesiacov na to, aby buď predĺžila výnimku, alebo budete musieť s niektorými špecifickými opravami najmä pri novších autách navštíviť práve značkový servis. Nebudete mať totiž inú možnosť, ak nechcete prísť o záruku. Rolu však hrá aj nedostupnosť nových áut, takže možno značkový servis ani nebudete potrebovať.

Podľa našich informácií to zatiaľ vyzerá tak, že výnimka by mala platiť až do mája 2028, budú sa však upravovať niektoré podmienky.

Práve v tejto dobre, keď sú nedostupné nové autá a na trhu sú skôr tie staré, sa ukazuje, aké dôležité je vybrať si ten správny servis.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti