Toto je suma, za ktorú budeme tankovať na konci leta. A nevyzerá vôbec zle

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Výborná správa pre motoristov. Ceny benzínu a nafty postupne klesajú a tento trend bude aj naďalej pokračovať. Analytici navyše predikujú, za akú sumu by sme mali tankovať na konci letných prázdnin. A tento odhad v porovnaní posledných týždňov nevyzerá vôbec zle.

Palivá ešte začiatkom júla stáli euro deväťdesiatpäť. To bol doposiaľ cenový strop. Za posledné týždne však pumpári už viackrát upravili svoje cenovky smerom nadol. Udialo sa tak aj vo štvrtok a piatok minulý týždeň.

Cena benzínu sa po viac ako troch mesiacoch dostala pod hranicu euro osemdesiat, nafta sa drží ešte tesne nad touto hranicou. Podľa analytikov za to môžu obavy z recesie, čím automaticky klesla aj cena ropy.

„Ropa Brent sa aktuálne obchoduje na úrovni 95 dolárov za barel. Na začiatku júla bola cena 110 dolárov,“ uviedol Boris Tomčiak, analytik poradenskej spoločnosti Finlord.

Veľkým faktorom, ktorý dopomohol k zníženiu cien na pumpách, je úprava marží.

Prečítajte si tiež:

„Pri benzíne sú marže na úrovni 20 dolárov za barel, na začiatku júla boli marže 40 dolárov. U nafty nastal od začiatku júla pokles marží z 47 na 40 dolárov za barel,“ ozrejmil Tomčiak.

Pokles cien je spôsobený aj tým, že spotreba ropy a ropných produktov je nižšia oproti predpokladom. Vysoká cena totiž spôsobila, že vodiči jazdia menej či efektívnejšie.

„Na druhej strane sa navýšila produkcia zo strany kartelu OPEC+ či v ďalších krajinách, ako sú USA, Kanada, Čína či Brazília. Zásoby ropy a ropných produktov sa postupne dopĺňajú a situácia už nie je tak kritická,“ dodal Tomčiak.

Cena bude klesať aj nasledujúce týždne

Mierny optimizmus prevláda aj pri pohľade do blízkej budúcnosti. V nasledujúcich týždňoch by mal totiž tento trend pokračovať.

„Centrálne banky po svete bojujú s vysokou infláciou zvyšovaním úrokov. Tým krokom zdražujú úvery a môžu spomaliť spotrebu. Vysoké úroky na celom svete môžu spôsobiť ešte pokles ceny ropy,“ vysvetlil František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk

„Zlacňovanie bude zatiaľ trvať v najbližších dvoch týždňoch, ale koncom augusta by sa pokles cien mal zastaviť,“ pridal sa Tomčiak.

Aktuálne ceny na vybraných čerpacích staniciach
Aktuálne ceny na vybraných čerpacích staniciach Zdroj: TVNOVINY.sk

​Čochvíľa budeme tankovať za marcové ceny

Otázkou je, kam by za posledné letné týždne mohla cena benzínu padnúť, keďže cena ropy sa už dostala na predvojnovú úroveň.

„Za ten čas však americký dolár posilnil voči euru. Preto nemôžeme očakávať, že sa vrátime na predvojnové úrovne cien pohonných látok. Skôr je predpoklad poklesu cien benzínu do pásma 1,6 až 1,7 eura za 1 liter,“ odhadol Burda.

Podobný názor má aj druhý expert.

„Cena sa pravdepodobne zníži v najbližších dvoch týždňoch na úroveň 1,7 eura za liter,“ myslí si Tomčiak.

A za takúto sumu vodiči naposledy tankovali uprostred marca.  

Pozrite si reportáž k cenám benzínu a nafty z 8. júla, informovali sme vás vtedy o ich poklese: ​

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti