Rodinám pri Palárikove vypli prúd, aj keď svoje účty poctivo platia. Tu je vysvetlenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Platičov elektriny opäť pripojili k prúdu. Jedenásť rodín z osady neďaleko Palárikova má tmavý víkend síce za sebou, no stále nevyhrali. Riešenie, ako platiť mesačne niekoľkonásobne menej, je však na dobrej ceste.

V osade Žofia neďaleko Palárikova platia bežné rodiny dlhodobo a poctivo za elektrinu, ako by boli podnikatelia. Niektorí 150 a iní aj 300 eur mesačne. Napriek tomu ich vo štvrtok (4.8.) od prúdu odpojili.

Ide o raritný prípad. Domy patrili družstvu, ktoré ich predalo terajším rodinám. Samostatné prípojky nemajú, a tak si jedna z vlastníčok spravila živnosť. Aby mohli existovať, všetci jej platili v hotovosti za cenu veľkoodberateľov. Keď jej prestali bokom dávať približne 13 eur na režijné náklady, žena stratila trpezlivosť.

„Odberné miesto bolo odpojené na základe žiadosti samotného odberateľa, ktorý pred tromi mesiacmi vypovedal zmluvu,“ hovorí Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti Západoslovenská distribučná.

Živnostníčka „plán B“ nemala. Keď zistila, že je zle, v spolupráci s obcou požiadala o znovu pripojenie. Obec a aj Západoslovenská distribučná je v tom nevinne, no napriek tomu spravila pre rodiny s deťmi, čo mohla. Po tmavom víkende začalo v pondelok ráno svetlo opäť svietiť.

Riešenie existuje

Elektrina síce opäť ide, no za 47 centov za kilowatt. Aby to bolo menej, v osade by potrebovali vybudovať novú trafostanicu. Podľa obecného úradu má náklady okolo 100-tisíc eur. Za takúto sumu ich obec zrealizovať nevie.

Pomôcť by mohla opäť Západoslovenská distribučná. Tá od minulého roku údajne komunikuje s obecným úradom o vybudovaní kioskovej trafostanice. „Po splnení podmienok zo strany obce by sme ju postavili na vlastné náklady. Aktuálne čakáme na vypracovanie projektovej dokumentácie zo strany obce,“ približuje hovorkyňa Dobošová.

„Projektová dokumentácia je hotová. Rozposielame ju na vyjadrenia príslušným orgánom, aby sme mohli vybaviť územné povolenie,“ dodáva prednostka obecného úradu Kristína Slivoňová.

Všetko je na dobrej ceste, vrátane stavebného povolenia. Podmienkou ale je, aby si rodiny zaplatili pripojenia samostatných elektromerov. „Myslím, že ani jeden z nás by nebol proti tomu a každý si to dá sám,“ opisuje obyvateľka Alžbeta Daňková.

Či sa sľuby aj splnia, budeme sledovať. Pracujúci ľudia už teraz vedia, kam by ušetrené peniaze investovali. „Do stravy a do domácnosti. Peniaze by sme vedeli využiť aj inde ako na platenie elektriny,“ uzatvára obyvateľka.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.