Na Slovensko prestala tiecť ruská ropa. Ukrajina nedostala od Ruska peniaze za tranzit

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Na Slovensko prestala tiecť ruská ropa. Ukrajinci zastavili tranzit cez ropovod Družba. Dôvodom majú byť nezhody s platením za použitie jeho ukrajinskej časti. Strategické rezervy ropy máme na niekoľko mesiacov.

Podľa agentúry Bloomberg dôvodom prerušenia sú problémy s platbou. Potvrdila to aj ruská spoločnosť Transnefť. Ruský prevádzkovateľ ropovodov nezaplatil ukrajinskému prevádzkovateľovi a Ukrajina preto ropu neposlala ďalej. Cez Družbu tečie ropa aj do Maďarska, Česka aj na Slovensko.

Agentúra Reuters uviedla, že Gazprom banka nemohla previesť peniaze pre sankcie Európskej únie, ktoré uvalila na Rusko.

Prečítajte si tiež:

Preprava bude pozastavená niekoľko dní

Slovnaft priblížil, že preprava ropy cez Družbu bude na niekoľko dní pozastavená. Výroba v rafinérii a zásobovanie trhu nie sú ohrozené.

„Bratislavská rafinéria v úzkej spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme. Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL, iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu resp. Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy. Slovnaft očakáva odpoveď na daný návrh. V prípade pozitívneho prístupu z oboch strán, dodávky by mohli byť obnovené do niekoľkých dní,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Spoločnosť Transpetrol potvrdila, že spoločnosti Transnefť bola vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. „Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba, z čoho vyplýva, že momentálne je preprava ropy ropovodom Družba cez územie Slovenskej republiky pozastavená. Rezort hospodárstva sa vzniknutou situáciou zaoberá,“ uviedla spoločnosť. 

Cena ropy rastie

Ceny ropy sa vrátili k rastu, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 98 USD za barel (159 litrov). Trhy zareagovali na najnovšie informácie o čiastočnom zastavení prepravy ruskej ropy cez územie Ukrajiny. 

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 14.12 h SELČ 97,90 USD (95,99 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,25 USD (1,29 %). V skorších hodinách cena ropy klesla, pričom pokles dosiahol približne 1,8 %.

Cena americkej ľahkej ropy so septembrovým kontraktom dosiahla 91,92 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 1,16 centa alebo 1,28 %. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti