Výstavba električkovej trate v Petržalke bude pokračovať. Mesto podpísalo dodatok k zmluve

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Stavebné práce na pokračovaní električkovej trate v Petržalke sa onedlho obnovia. Oznámil to primátor Matúš Vallo na brífingu hlavného mesta SR Bratislavy.

Pre zvýšené ceny materiálov a energie bola výstavba úseku Bosákova – Janíkov dvor ohrozená. Zhotoviteľ od stavby odstúpil, jej výstavba tak bola na niekoľko mesiacov pozastavená. Mesto podpísalo s konzorciom dodatok k zmluve, podľa ktorého bude navýšená cena staviteľovi vyplatená.

Súčasťou dodatku je aj urýchlenie prác na nasledujúce tri mesiace, vďaka ktorému sa má dobehnúť „stratený čas“. Zhotoviteľ presný harmonogram prác predstaví v septembri. 

Strany podpísali dodatok minulý týždeň v stredu (3.8.). 

O projekte

Spustenie výstavby novej 3,9 kilometra dlhej trate avizovalo Hlavné mesto niekoľko rokov, no samotnú výstavbu spustili až 18. novembra 2021 so slovami, že pre magistrát ide o jeden z najväčších dopravných projektov v Bratislave. 

Súčasťou projektu sú štyri nové mostné objekty, a to združený most pre cestnú aj električkovú dopravu na Rusovskej ceste, most pre električkovú dopravu ponad Chorvátske rameno, most pre cestnú dopravu na Kutlíkovej ulici a lávka pre peších a cyklistov ponad Chorvátske rameno. 

Problémy s predĺžením električkovej trate sa objavili tento rok po tom, ako rapídne stúpali ceny energií a stavebného materiálu. Konzorcium, ktoré trať stavia, už podľa vlastných slov nebolo schopné dokončiť úsek v zmluvne stanovanej sume 74, 58 milióna EUR bez DPH. Od dohody preto odstúpilo, po čom nasledovali niekoľkomesačné rokovania.

Prečítajte si tiež:

Keďže je stavba financovaná aj z eurofondov, pre pozastavené práce a ohrozené včasné dokončenie stavby, tak bolo neisté aj ich vyčerpanie. Projekt má byť dokončený do konca roka 2023.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti