Karta sa obracia: Maďari sa zrejme nahrnú na slovenské pumpy. Ale nie pre cenu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

V Maďarsku sa idea zastropovaných cien benzínu a nafty rúca ako domček z karát. Niekoľko mesiacov to pritom vyzeralo, aj napriek varovaniam odborníkov, ako skvelý ťah. Teraz našim južným susedom hrozí, že o chvíľu nebudú mať čo tankovať. Maďari preto každú chvíľu okliešťujú pravidlá, kto si „zaslúži“ palivá za štátom regulovanú cenu.

Maďarská vláda zastropovala ceny pohonných hmôt ešte v polovici novembra zhruba na úrovni euro tridsať. V tom čase išlo o bezvýznamnú správu, keďže v našom regióne sa ceny palív pohybovali plus-mínus na rovnakej úrovni.

Zlom nastal po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá výrazne urýchlila rast cien ropy na svetových trhoch. Okamžite sa to prejavilo aj na pumpách. Tie pomaly každý týždeň prepisovali svoje cenníky a trhali jeden negatívny rekord za druhým. Maďarské pumpy v pohraničí okamžite nabrali na význame.

Tankovať môžu už len raz denne  

Slováci ich začali okupovať vo veľkom, veď na jedenom litri ušetrili 40, koncom mája až 50 centov. Práve v tom čase maďarská vláda zaviedla jednu z prvých reštrikcií, keďže im začali dochádzať palivá. Za zvýhodnené ceny už mohli tankovať len autá s maďarským EČV.

„Keď sa stanoví maximálna cena a v prípade Maďarska sa stanovila veľmi nízka, tak sa stále podporuje rýchly rast spotreby. To ale pri nízkej ponuke nie je dobré, pretože nakoniec je nutné odoberať komoditu či tovar zo zásob. Zásoby sa ale nakoniec tiež minú,“ uviedol analytik Boris Tomčiak.

A to sa posledné týždne aj deje. Ukázalo sa, že ani zákaz tankovania za zľavnené ceny ľuďom zo zahraničia nepomohlo. Maďari preto pokračovali v uťahovaní oprát.  

Pumpy zaviedli denný limit – 50 litrov na jedno tankovanie. Neskôr vstúpilo nariadenie, že za nízke ceny si môžu natankovať len fyzické osoby. Najnovšie, vodiči si smú načerpať palivá len raz za deň, a to na najväčšej sietí benzínok MOL.

Pumpári tvrdia, že potrebujú „zabezpečiť zásobovanie krajiny a zabezpečiť, aby každý dostal palivo“.

„Úradnú cenu neurčuje MOL, ale legislatíva,“ dodávajú pre maďarskú televíziu RTL.

Prečítajte si tiež:

​O chvíľu už nemusí byť nafta

Podľa analytika je jediným riešením, aby vláda okamžite ukončila reguláciu cien. Inak hrozí vyčerpanie zásob.

„Namiesto toho, aby sa pomocou zvýšenej ceny odbúrala nadbytočná spotreba, tak sa spotreba podporovala a vyčerpali sa voľné rezervy. Tým pádom teraz pohonné látky na maďarskom trhu chýbajú,“ ozrejmil Tomčiak.

V najhoršom prípade sa môže stať, a to už v priebehu augusta, že naftu na maďarských pumpách vodiči nenatankujú.

„Produkčná kapacita MOLu u nafty je i pri normálnej úrovni cien nedostatočná a i v minulosti sa nafta do krajiny dovážala. V minulom týždni pritom musela hlavná rafinéria začať plánovanú odstávku kvôli každoročnej údržbe, takže ponuka nafty v Maďarsku bude v auguste extrémne nízka,“ doplnil Tomčiak.

A kvôli cenovému stropu nie je možné palivá dovážať ani zo zahraničia, pretože to nie je pre zahraničné firmy lukratívne.  

​Maďari budú tankovať na Slovensku

Ako sme vyššie spomínali o tankujúcich Slovákov v Maďarsku, tak karta sa ešte môže obrátiť. Naši južní susedia totiž môžu začať využívať práve naše benzínky.

„Vôbec nie je vylúčené, že Maďari budú napriek nízkej cene doma jazdiť v menšej miere na Slovensko, aby u nás natankovali. Určite je lepšie mať pohonné hmoty za vyššie ceny ako ich nemať vôbec,“ myslí si Tomčiak.

Maďarská vláda nateraz neuvažuje, že by napriek obrovským problémom upustila od regulovaných cien. Toto nariadenie by malo totiž platiť do konca októbra. Už teraz je však zrejmé, že hneď po jeho zrušení ceny palív vyskočia poriadne nahor. A práve toho sa miestni politici boja najviac.  

„Prísne zastropovanie cien dlhodobo nefunguje a už bolo v minulosti mnoho prípadov, keď cenové stropy zničili trh. Politici si ale nedajú poradiť a pravidelne sa prikláňajú k populistickým opatreniam,“ uzavrel Tomčiak.  

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti