Ropa je už na Slovenskom území. Faktúru Ukrajine zaplatil Slovnaft

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Minister hospodárstva Richard Sulík informoval o aktuálnej situácii s dodávkami ropy. Priblížil, že chyba nenastala ani v Rusku ani na Ukrajine, ale v pobočke banky v západnej Európe. Bankoví úradníci vyhodnotili, že platba Ruska Ukrajine za tranzit ropy je porušením ekonomických sankcií a platbu nepustili na účet ukrajinskej tranzitnej spoločnosti. Peniaze teda vrátili do Ruska a Ukrajina stopla dodávky ropy do Európy. 

Sulík potvrdil, že peniaze uhradil Slovnaft, ktorému peniaze vráti Ruská federácia. „Nehľadal by som za tým iný politický kontext, lebo tam žiaden nie je. Došlo k technickému zlyhaniu a k nespravodlivému vyhodnoteniu situácie,“ komentoval situáciu minister.

Zásoby ropy podľa Sulíka nie sú ohrozené. „Slovnaft má pohotovostné zásoby na niekoľko dní. Máme strategické zásoby štátu na 98 dní. Ak by sa nepodarilo dosiahnuť, aby ropa tiekla čím skôr, tak by došlo k čerpaniu zásob. Veci sa pohli,“ priblížil Sulík.

Nevylúčil, že tento mechanizmus budú využívať pravidelne, kým nevymyslia trvalé riešenie problému. V tomto prípade musel Slovnaft zaplatiť Ukrajine zhruba 10 miliónov eur. Podľa Sulíka ide o bežnú mesačnú sumu za ropu.

Sulík informoval, že ropa je už na Slovenskom území.

Prečítajte si tiež:

Slovnaft potvrdil dodávku

Rafinéria Slovnaft potvrdila, že cez Družbu už bola obnovená dodávka ropy. Na Slovensku už prúdi, v Maďarsku ju očakávajú v priebehu noci. „Technický problém, ktorý zastavenie spôsobil sa vyriešil rýchlou reakciou spoločností MOL a Slovnaft. Tie uhradili tranzitné poplatky za použitie ukrajinského úseku a Ukrajinci, v súlade so svojím prísľubom, spustili transport ropy južnou vetvou ropovodu,“ informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Slovnaft a MOL po zastavení dodávok ropy iniciovali rokovania s ukrajinskou a ruskou stranou s návrhom, že prevezmú povinnosť zaplatiť tranzitné poplatky. 

Prečítajte si tiež:

„Bratislavská rafinéria v úzkej spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR počas tohto obdobia využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme. Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL iniciovali diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu resp. Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy,“ dodal Molnár.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti