Pumpári na Slovensku opäť prepísali svoje cenníky. Zlacňovanie už začína byť citeľné

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Cena palív naďalej klesá. Udialo sa tak aj v stredu, pričom pod hranicu euro osemdesiat sa konečne dostala nafta, benzín si to nasmeroval k euru sedemdesiatpäť. Pokles by mal podľa analytikov pokračovať aj nasledujúce prázdninové týždne.

Na prelome júna a júla to na pumpách vyzeralo naozaj hrozivo. Ceny benzínu aj nafty sa totiž postupne blížili k dvom eurám. A motoristi už len čakali, kedy palivá túto hranicu prekročia.

Nateraz však išlo o cenový strop, keďže v posledných týždňoch sa ceny ropy na svetových trhoch pohli smerom nadol.

„Na pokles cien aktuálne vplýva možnosť recesie a následného poklesu dopytu po rope a výrobkoch z nej,“ vysvetlil František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk

Ďalším dôvodom sú nižšie marže, ale aj zvýšenie produkcie zo strany kartelu OPEC+ či v ďalších krajinách, ako sú USA, Kanada, Čína či Brazília. Zásoby ropy a ropných produktov sa tak postupne dopĺňajú a situácia už nie je tak kritická.

Porovnanie cien palív na vybraných pumpách
Porovnanie cien palív na vybraných pumpách Zdroj: TVNOVINY.sk

​​Ceny palív ešte klesnú

Napriek tomu, že sú ceny na pumpách stále vysoké, benzín od začiatku letných prázdnin klesol už o dvadsať centov. Vodiči teda na jednej priemernej 50-litrovej nádrži ušetria desať eur, pri nafte o niečo menej.

K minuloročným cenám sme však veľmi ďaleko, to by museli klesnúť ešte aspoň o tridsať centov.

Prečítajte si tiež:

​Mierny optimizmus prevláda pri pohľade do blízkej budúcnosti. V nasledujúcich týždňoch by mal totiž klesajúci trend pokračovať.

„Zlacňovanie bude zatiaľ trvať v najbližších dvoch týždňoch, ale koncom augusta by sa pokles cien mal zastaviť. Neočakávame ďalší prudký prepad cien ropy,“ myslí si Boris Tomčiak, analytik poradenskej spoločnosti Finlord.

V praxi to znamená, že by sa cena palív mala pohybovať niekde medzi euro šesťdesiat a euro sedemdesiat. Koncom leta by sa následne mali ceny zastabilizovať.     

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti