Niektoré krajiny začali so šetrením energií, Slovensko zaostáva. Pýtali sme sa, ako budú šetriť ministerstvá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým Európske krajiny už začali s cieleným šetrením energií, Slovensko zaostáva. Minister Sulík v Bruseli vyjednal výnimku a plynu dokonca môžete spáliť viac, ako je naša priemerná spotreba. Opýtali sme sa všetkých ministerstiev, či plánujú šetriť z vlastnej iniciatívy. 

Slováci plynom šetriť nemusia. Aspoň im to neprikazuje žiadna právna úprava. Hlavný argument ministra hospodárstva: „Plynu je dostatok. Najsilnejší faktor šetriť je cena. Cena donúti ľudí šetriť a tá je astronomická,“ uviedol Richard Sulík. 

Na Slovensku máme viac ako 15-tisíc verejných budov a ani tie žiadny zákon nelimituje. Roky existuje vyhláška o takzvaných odberových stupňoch plynu. Rezort hospodárstva ju môže aktivovať v krízových situáciách. Jednotlivé zložky štátu vtedy dostanú príkazom, koľko majú ušetriť. 

Prečítajte si tiež:

​Ako bude šetrenie vyzerať v praxi? Niektoré ministerstvá vymieňajú klasické žiarovky za LED-ky, inde montujú termostaty na regulovanie teploty. Odpovede sa rôznili, pretože spoločný plán úspor neexistuje. 

Ministerstvá dostali od úradu vlády desatoro odporúčaných riešení. Vypracovali ho odborníci, ktorí sa špecializujú na energetickú náročnosť budov. Hovoria, že výnimka od Eurokomisie na šetrenie plynu je krok späť. 

Teplotu na pracoviskách môže kontrolovať úrad verejného zdravotníctva. Úradníci určite mrznúť nebudú. Minimálna prípustná teplota pre administratívnych pracovníkov je 20 stupňov Celzia.

 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.