V obývačke 18 stupňov, na chodbe 15. Česko sa pripravuje na stav núdze (tabuľka)

V obývačke 18 stupňov, na chodbe 15. Česko sa pripravuje na stav núdze (tabuľka)
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Zvone

V kúpeľni 19 stupňov, v obývačke a kuchyni 18, na chodbe 15 a na schodoch 10. České ministerstvo priemyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby sa v prípade núdzovej energetickej situácie vykurovali budovy na nižšiu teplotu. Cieľom predloženej vyhlášky, ktorú dalo v utorok ministerstvo do pripomienkového konania, je reagovať na prípadný výpadok dodávok plynu. Vyplýva to z materiálov zverejnených v elektronickej knižnici pripravovanej legislatívy.

Vyhláška, ktorá teplárňam určí špeciálne pravidlá pre vykurovanie a dodávky teplej vody, by mala platiť v situácii, kedy by nastal nedostatok paliva a bol by vyhlásený núdzový stav. Alebo v prípade, že by núdzový stav hrozil.

Prečítajte si tiež:

Ak by v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne hrozilo, že Česko nebude mať dostatok paliva v teplárňach, pocítia to aj domácnosti. V centrálne vykurovaných obývačkách by teplota podľa vyhlášky mala klesnúť na hodnotu 18 stupňov Celzia, v kúpeľniach na 19 stupňov a na schodiskách na 10 stupňov Celzia. V administratívnych budovách by sa vykurovalo na 18 stupňov Celzia.

Vyhláška zahŕňa aj administratívne budovy. V kanceláriách by mohlo byť 18 stupňov Celzia, v halách, miestnostiach s prepážkami či na chodbách zase 15. V školách by potom podľa návrhu mohli byť triedy, kabinety, jedálne či toalety vykurované na, telocvične na 17 stupňov Celzia.

Zdroj: TVNOVINY.sk

České plynové zásobníky sú naplnené na 80 percent

Cieľom navrhovanej vyhlášky, ktorú rezort Josefa Síkelu predložil do pripomienkového konania, je úspora energií a zemného plynu. Zároveň chce však ministerstvo zachovať minimálne požiadavky na "tepelnú pohodu".

Ako dôvod na novú úpravu pravidiel vykurovania český rezort priemyslu a obchodu uvádza agresiu voči Ukrajine zo strany Ruska, ktoré je hlavným externým dodávateľom zemného plynu pre Česko.

Česká republika sa na možné obmedzenie či zastavenie dodávok plynu pripravuje aj naplňovaním kapacít v plynových zásobníkoch. Tie sú podľa utorkového vyjadrenia českého premiéra Petra Fialu aktuálne naplnené na 80 %.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti