Slováci sú v obchodoch zúfalí. Tri základné potraviny zdraželi za rok o neuveriteľné sumy (+ porovnanie cien)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko už niekoľko mesiacov čelí masívnemu zdražovaniu. K miernemu zlepšeniu by malo prísť až s príchodom jesene. Ľudí okrem cien energií a pohonných hmôt najviac trápia stále rastúce ceny potravín. Štatistický úrad teraz zverejnil najnovšie dáta.

Zdražovanie stále neutícha. Už piaty mesiac po sebe inflácia rastie dvojciferným tempom. V júli vyskočila na 13,6 percenta. Ceny vo všeobecnosti rastú nepretržite už takmer rok a pol.  

V porovnaní s minuloročným júlom síce najviac zdraželi ceny v doprave či v gastre, Slovákov však prioritne trápia ceny potravín, ktoré ukrajujú výraznú časť z rodinných rozpočtov. Tie v globále zdraželi až o 19 percent.

Rekordérmi v raste sú tri základné potraviny

Rekordérmi čo sa týka rastu cien boli tri základné potraviny – olej, eidam a hovädzie mäso. Kým olej sme pred rokom kupovali za asi 1,9 eura, dnes už stojí vyše 3,5 eura. Syr eidam zdražel za rok o takmer 2,5 eura za kilo a hovädzie zadné bez kosti stojí už 11,4 eura za kilo, kým pred rokom sme ho kupovali za 9 eur.

„Prudký rast zaznamenávajú hlavne obilniny, chlieb, pečivo a rastlinné oleje, ale aj mäso, mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Vďaka letnej sezóne dosahuje pomalší cenový rast ovocie a zelenina,“ uviedla analytička Jana Glasová.

Zdražovanie by malo mierne ustať na jeseň 

​Dôvodov prečo potraviny dražejú, je viacero.

„Inflácia je tlačená nahor cenami ropy, energií, agrokomodít, a tiež rastúcimi cenami nedostatkových výrobných vstupov,“ vymenovala Glasová.

Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu dvoma spôsobmi. Prvým z nich je spomínané zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta aj do cien potravín.

„Druhým spôsobom je priame zvyšovanie cien obilnín, rastlinných olejov či kŕmnych zmesí, keďže Ukrajina aj Rusko sú ich dôležitými exportérmi,“ dodala Glasová.

​Situácia by sa mala zlepšiť s príchodom jesene, no nepôjde o žiadnu radikálnu zmenu.

„S príchodom jesenných mesiacov ale predpokladáme spomaľovanie tempa rastu inflácie, pričom by sa mal zmierniť aj rast cien potravín. Taktiež očakávame, že v ďalších mesiacoch bude pokračovať aj mierny medzimesačný pokles cien pohonných látok,“ uzavrela Glasová.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.