Pumpári opäť prepisovali cenníky. Čoskoro budeme tankovať za predvojnové ceny

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Pumpári naďalej znižujú ceny palív. V závere minulého týždňa totiž opäť prepisovali svoje cenníky. Za posledné dni išlo už o druhý pokles, pričom cena benzínu sa dostala na úroveň euro sedemdesiattri, nafta je o niečo drahšia. Tento trend by mal pokračovať do konca leta.  

Euro deväťdesiatpäť. Toto bol doposiaľ cenový strop, za ktorý vodiči tankovali na prelome júna a júla. Motoristi už len čakali, kedy sa cena vyšplhá nad dve eurá. To sa napokon nestalo a nastal cenový zlom. Odvtedy už niekoľko týždňov cena palív klesá.

„Ceny palív aj naďalej klesajú z dôvodu nižšej ceny základnej suroviny, čiže ropy,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

A tá klesá zo strachu z recesie.

Ďalším dôvodom sú nižšie marže, ale aj zvýšenie produkcie zo strany kartelu OPEC+ či v ďalších krajinách, ako sú USA, Kanada, Čína či Brazília. Zásoby ropy a ropných produktov sa tak postupne dopĺňajú a situácia už nie je taká kritická.

Prečítajte si tiež:

​Na jednej nádrži ušetríte viac ako desať eur

Napriek tomu, že sú ceny na pumpách stále vysoké, benzín od začiatku letných prázdnin klesol už o viac ako dvadsať centov. Vodiči teda na jednej priemernej 50-litrovej nádrži ušetria zhruba desať eur, pri nafte o niečo menej.

K minuloročným cenám sme však veľmi ďaleko, to by museli ešte klesnúť aspoň o tridsať centov.

To sa podľa predpokladov nateraz neudeje. Aj keď cena podľa odhadov ešte do konca leta klesne, ale určite nie takto výrazne. Navyše, do tohto procesu vstupuje veľmi veľa premenných.

„Do tohto trendu sa vlieva veľmi veľa faktorov. Od spomalenia ekonomík a nižší rast HDP až po možnú recesiu. Ďalej svoju rolu zohráva aj zvyšovanie úrokových sadzieb, vysoká inflácia. Ako protipól poklesu rovnako pôsobí neistota ohľadom dodávok ropy z dôvodu vojny a celkového dopytu po nej,“ vysvetlil Burda.

​Ceny by mohli klesnúť aj pod euro šesťdesiat

Otázkou je, kde sa teda na konci letných prázdnin cena palív zastaví.  

„Koncom júla som hovoril o cene v rozmedzí 1,60 až 1,70 eur za jeden liter. Väčšiemu poklesu bráni silný dolár, ktorého posilnenie voči euru eliminovalo ďalšie zlacňovanie palív,“ myslí si Burda.

Dátoví analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu si myslia, že by v septembri mohla ísť ešte nižšie.

„Ak je ropa Brent na september na 93 $, tak to môže byť ropa URAL pod 65 $. Niektoré ruské ložiská majú presne okolo 60 $ breakeven point, kde sa ešte oplatí ťažiť, ale nižšie už nie, na čerpačkách by to u nás znamenalo benzín začínajúci na 1,5 eura,“ napísali s otáznikom na sociálnej sieti.

Ak by sa tieto predikcie naplnili, tak by vodiči už tankovali za predvojnové ceny. Tu len dopĺňame, že vojna na Ukrajine bola katalyzátorom zdražovania. Ceny palív rástli už mesiace predtým, keďže po pandémii sa začala prebúdzať celosvetová ekonomika. A teda dopyt po rope rástol, čo hnalo jej cenu nahor.  

​Pokles cien by mal byť výraznejší

Napriek odhadom, kam by až mali ceny palív klesnúť, dátoví analytici kritizujú pumpárov už za tie súčasné.   

„Keď po začiatku agresie išla ropa výrazne hore, ale ropa URAL len o 6 % hore, tak palivá u nás vystrelili, ako keby tú ropu nosili vo vedrách a nie ropovodom. Keď je teraz už dva mesiace URAL v poklese (20 %), tak sa tie naše ceny palív nie a nie zotaviť,“ uviedli analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Navyše, podľa ich tvrdení je tento pokles najpomalší v našom regióne.

„Minulý týždeň (do stredy 10. augusta) mali už lacnejší benzín nielen spomínané Maďarsko, Poľsko, ale už aj Česko a Nemecko, pričom Rakúsko nás rýchlo dobieha,“ dodali.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.