Slováci pre drahé potraviny menia nákupné zvyky. Toto radia, ako v obchode najlepšie ušetriť (+ zoznam tipov)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Slováci sú medzi regálmi zúfalí. Ceny potravín totiž rastú už niekoľko mesiacov až dvojciferným tempom. Mnohí sa preto zamýšľajú, ako nechať čo najmenej peňazí pri kase v obchode. Aj analytik potvrdzuje, že správanie nakupujúcich sa mení.

Ceny v obchodoch rastú závratným tempom. Z posledných dát Štatistického úradu sú potraviny v medziročnom porovnaní drahšie až o 20 percent. Olej, maslo či mäsové výrobky draželi ešte výraznejšie.   

„Prudký rast zaznamenávajú hlavne obilniny, chlieb, pečivo a rastlinné oleje, ale aj mäso, mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Vďaka letnej sezóne dosahuje pomalší cenový rast ovocie a zelenina,“ uviedla analytička Jana Glasová.

Prečítajte si tiež:

​Slováci hovoria o šetrnosti, vyhadzovať jedlo je neprípustné

Práve toto zdražovanie núti mnohých Slovákov zamýšľať sa, ako čo najefektívnejšie nakupovať. Dokazuje to aj naša výzva na sociálnej sieti, kde sa ozvalo množstvo ľudí.

„Na nákupy chodím raz za týždeň (niekedy aj menej). Spíšem si zoznam, čo potrebujem. No a, samozrejme, varím doma, nestravujeme sa v reštaurácii. Ak zostanú napr. halušky od mäsa, nevyhodím ich, ale spravím na to praženicu a je večera,“ napísala nám hneď niekoľko tipov Irena.

„Kupujem potraviny v menšom množstve a už menej jem. A mám najradšej prevádzky, kde si môžem sám naložiť, alebo jednu porciu si rozdelím aj na dva- či trikrát,“ pridal sa Marián.

Mnohí čitatelia sa rozčuľovali nad vyhadzovaním potravín. Šetrnosť musí byť na prvom mieste.

„Nekupovať bezhlavo všetko, čo vidíme, aby sme to o tri - štyri dní nevyhodili do odpadu,“ uviedla Jana.

„Treba kupovať iba to, čo človek v daný deň potrebuje. Iba v minimálnom množstve,“ dodal Marcel.

„Kupovať pre čo najmenší odpad. Tak, aby sa nám nepokazila saláma, neostalo trošku toho, trošku tamtoho. Naučiť sa variť aj z toho,“ zamyslel sa Erik.

Slováci, ktorí žijú v blízkosti poľských alebo maďarských hraníc, vrelo odporúčajú nákupy u našich susedov. Poliaci totiž znížili DPH na potraviny a Maďari ceny rovno zastropovali.

Prečítajte si tiež:

Mnohí sa vrhli na zľavy

Podľa analytika sa Slováci vo veľkom vrhli aj na akcie a zľavy.  

„Častejšie sa zameriavajú na zľavy, súčasne s tým budú meniť aj veľkosť nákupu,“ uviedol analytik trhu a obchodu Ľubomír Drahovský.

Jeho slová dokazuje aj májový prieskum spotrebiteľského správania.

„Ukázalo sa, že až ôsmi z desiatich respondentov sa momentálne viac ako predtým zameriavajú na nákup výrobkov a tovaru, ktorý v obchodoch či v e-shopoch ponúkajú v nejakej zľave alebo v akcii,“ priblížil výsledky prieskumu analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Zhrnuli sme aj ďalšie tipy, ako môžete v obchode ušetriť.

Vraciame sa do socializmu

Na súčasnú situáciu s potravinami si treba zvykať, nejde totiž len o krátkodobý jav.

„Doba prináša iný prístup k nakupovaniu, kde uprednostňovanie ceny sa stáva pravidlom... Cena bude silne ovplyvňovať veľkosť aj štruktúru nákupov na Slovensku,“ ozrejmil Drahovský.

Zároveň dodal, že sa postupne vraciame do minulých čias.

„Vraciame sa skoro do čias socializmu, keď dedina podporovala ľudí, ktorí žili v mestách. Pomaly príde na to, že ľudia na vidieku sa z tohto ohľadu budú mať lepšie ako v mestách, keďže si budú vedieť dopestovať,“ uzavrel Drahovský.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti