Slovalco definitívne končí. Asi 400 zamestnancov rozdelia do troch skupín, jedna z nich dopadne najhoršie

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Je rozhodnuté, Slovalco definitívne končí. Jediná hlinikáreň v krajine začína dnes (17. 8.) vypínať pece. Veľký zamestnávateľ viní z tejto situácie vládu. Fabrika v strede Slovenska však mosty páliť nechce.

Nepomohla petícia, rokovania s ministrami, návštevy ministrov ani protestné zhromaždenie.

Fabrika zamestnáva priamo približne 400 ľudí a nepriamo, dodávateľsky, je na ňu naviazaných ďalších tisíc. Približne 130 ľudí zostava pracovať v hlinikárňach v recyklačnej linke, ktorá ostane v prevádzke. Časť z 300 kmeňových zamestnancov budú musieť prepustiť, no časť si chcú ponechať a plánujú im istý čas kompenzovať ušlú mzdu.

Zatiaľ presne ešte nevedia, koľkých a kedy prepustia, vedenie Slovalca to však považuje za veľmi pravdepodobné. Ukončenie výroby hliníka sa dotkne aj dodávateľských firiem. „My sa budeme snažiť zachovať miesta tých ľudí, ale na to potrebujeme vidieť nejakú budúcnosť,“ uviedol Milan Veselý, generálny riaditeľ Slovalca.

Prečítajte si tiež:

​Budúcnosť sa pritom točí okolo novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Zabezpečiť mala, aby sa fabrikám s vysokou spotrebou energií vrátilo z envirofondu viac peňazí ako doteraz. Za tieto peniaze by mohli naplánovať nákup energie aj za zvýšené ceny. Slovalco o tom s ministrami hovorilo dva roky. Doposiaľ sa však nič nezmenilo.

„Obchodovanie s emisnými kvótami na pôde Európskej únie má za cieľ znižovať emisie škodlivých plynov v ovzduší, čo je aj účelom envirofondu. Kompenzácie sú len prechodným a okrajovým nástrojom uvedenej legislatívy a približne polovica členských krajín EÚ ich neposkytuje vôbec. Zásadne preto nesúhlasíme s tvrdením, že Slovensko je v tomto smere na chvoste európskeho rebríčku,“ znie stanovisko ministerstva financií.

Rezort zároveň hovorí, že navrhli riešenie situácie, s ktorým ministerstvo životného prostredia nesúhlasilo.

Vedenie fabriky hovorí, že nie sú schopní konkurovať iným priemyselným krajinám v Európskej únii. Stále uvažujú aj o prípadnom reštarte výroby - to by však musela klesnúť cena elektriny alebo by štát vytvoril aj tejto fabrike podobné podmienky, ako majú výrobcovia hliníka inde.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Práca

Dôležité udalosti