Slováci sa začínajú obzerať po českých pumpách. Lákadlom je cena benzínu (reportáž)

Benzínka vzdialená len pár kilometrov od hraníc
Benzínka vzdialená len pár kilometrov od hraníc Zdroj: TVNOVINY.sk

Slovákom sa otvárajú ďalšie dvere k lacnejšiemu tankovaniu. Aspoň tým zo slovensko-českého pohraničia. U našich západných susedov totiž cena palív klesá rýchlejšie ako u nás. Treba si však starostlivo vybrať čerpaciu stanicu.

Motoristov už dlhé mesiace trápia ceny benzínu a nafty. Tie permanentne stúpali až do konca júna, pričom zakaždým trhali historické rekordy. Na Slovensku napokon dosiahli cenový strop na úrovni euro deväťdesiatpäť.

Rovnaká situácia sa odohrávala aj v Česku, no ceny boli ešte o niečo vyššie. Až keď česká vláda v júni znížila spotrebnú daň, tak sme sa cenovo dorovnali.

Na pumpu s lacnejším benzínom sme narazili hneď za hranicami

V júli na svetových trhoch nastal zlom a ceny začali klesať. Tento trend môžeme pozorovať už niekoľko týždňov.

„Na trhu prevláda strach z recesie viac ako predpoklad, že ropy bude na trhu nedostatok. Preto ceny ropy už niekoľko týždňov klesajú,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Na Slovensku z tohto dôvodu klesli ceny benzínu o viac ako dvadsať centov. Priemer sa tak pohybuje na úrovni euro sedemdesiattri, nafta je o niečo drahšia.

Prečítajte si tiež:

​U našich západných susedov je situácia priaznivejšia. Nájdete tam totiž pumpy, ktoré sú aj o desať centov lacnejšie.

Hneď prvá benzínka za hranicami, ktorá je vzdialená asi 10 minút autom od obce Kúty, takéto lacnejšie palivá ponúka.

„V utorok sme znižovali ceny,“ povedala nám miestna pumpárka z blízkeho mesta Lanžhot.

Na otázku, či chodia tankovať aj Slováci, odpovedala, že veľmi často.

(Aktuálny kurz: za jedno euro dostanete 24 korún a 54 halierov)

Čerpacia stanica pri meste Lanžhot
Čerpacia stanica pri meste Lanžhot Zdroj: TVNOVINY.sk
Porovnanie cien na benzínkach v Břeclavi
Porovnanie cien na benzínkach v Břeclavi Zdroj: TVNOVINY.sk

​Do Česka chodia aj ľudia z okolia Holíča  

Z Lanžhotu sme sa vybrali aj do neďalekej 25-tisícovej Břeclavi, kde sa nachádza viacero čerpacích staníc. Tam sa však už ceny vo väčšine hýbali na úrovni tých slovenských, okrem jednej pri nákupnom centre.

Tridsať kilometrov na sever leží Hodonín, ktorý je po Břeclavi ďalšie české mesto, ktoré, hlavne Slováci z okolia Holíča, radi využívajú práve na nákupy.

„Pravidelne chodíme do Hodonína na väčšie nákupy potravín. Je tam oveľa väčší výber aj lepšie ceny. Hlavne maslo, olej a mlieko,“ uviedla Eva z Holíča.

„Suseda v stredu tankovala za Hodonínon za 39,90 českých korún,“ pridala sa Kvetka, ktorá pri ďalšom nákupe plánuje v Česku aj tankovať. V prepočte ju tak liter benzínu vyjde o desať centov lacnejšie ako na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

​Keby sme teda mali zhrnúť aktuálnu situáciu, tak Slováci z pohraničných oblastí sú zvyknutí chodiť nakupovať do Česka a súčasné ceny benzínu sú nateraz príjemným bonusom.

Podobná situácia je aj na poľsko-slovenskom pohraničí, keďže Poliaci znížili DPH na potraviny aj palivá. Do konca mája chodili zasa ľudia tankovať lacný benzín do Maďarska, potom to miestna vláda zatrhla.

​Smerujeme k predvojnovým cenám

Ceny pohonných hmôt by mali klesať do konca letných prázdnin. A to v najlepšom prípade až o desať centov.

„Koncom júla som hovoril o cene v rozmedzí 1,60 až 1,70 eur za jeden liter. Väčšiemu poklesu bráni silný dolár, ktorého posilnenie voči euru eliminovalo ďalšie zlacňovanie palív,“ myslí si Burda.

​Dátoví analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu zachádzajú aj za horizont letných prázdnin. Podľa nich by ceny v septembri mohli ísť ešte nižšie.

„Ak je ropa Brent na september na 93 $, tak to môže byť ropa URAL pod 65 $. Niektoré ruské ložiská majú presne okolo 60 $ breakeven point, kde sa ešte oplatí ťažiť, ale nižšie už nie, na čerpačkách by to u nás znamenalo benzín začínajúci na 1,5 eura,“ napísali s otáznikom na sociálnej sieti.

Ak by sa tieto predikcie naplnili, tak by vodiči už tankovali za predvojnové ceny. Tu len dopĺňame, že vojna na Ukrajine bola katalyzátorom zdražovania. Ceny palív rástli už mesiace predtým, keďže po pandémii sa začala prebúdzať celosvetová ekonomika. A teda dopyt po rope rástol, čo hnalo jej cenu nahor.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti