TABUĽKA: Matovič zverejnil prehľad, ako môžu s rokmi praxe narásť platy zdravotným sestrám

Igor Matovič
Zdroj: TASR

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) zverejnil status, v ktorom ukázal, ako by sa podľa aktuálneho návrhu mohol zdvihnúť plat zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám podľa odpracovaných rokov či kvalifikácie.

„Samozrejme, že po zavedení bonusu za roky prace, rozdiel je tým väčší, čím väčší počet rokov. Ide o historicky najvyšší nárast základných platov… Kým rast z roka na rok pri Ficovi a Pellegrinim nedosiahol nikdy zďaleka ani len 100 eur, po prijatí nášho návrhu, sú navýšenia od 121 eur do 448 eur… viď biele stĺpce v tabuľke,“ napísal.

Pozrite si tabuľku zverejnenú ministrom:

Zdroj: Facebook.com/Igor Matovic

Návrh na zvýšenie platov prezentoval Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) na tlačovej konferencii.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyjadrila sklamanie nad návrhom úpravy platov.

„Ak je toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité zvýšenie miezd, nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky,“ vyplýva z reakcie SKSaPA s tým, že očakávali akceptovanie ich návrhov na úpravu základných platov, avšak nestalo sa tak.

Sestry: Motivačný prvok schvaľujeme

Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Ako je vidieť aj v tabuľke, platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov. Má to byť predmetom verejnej diskusie.

Prezidentka komory Iveta Lazorová pripomína, že nie sú spokojní so základným koeficientom. „Navýšenie o 200 eur určite v tomto momente nespôsobí, že môžeme byť konkurencieschopní oproti ostatným krajinám, ako to prezentovala vláda,“ povedala.

No zvyšovanie platov na základe odpracovaných rokov považujú za pozitívne. Lazorová upozorňuje, že aktuálne majú absolventka a sestra s 30-ročnou praxou rovnaké mzdy.

Podľa návrhu sa to má zmeniť. „Považujeme to za posun. Možno práve toto pomôže, aby nám niektoré sestry neodchádzali,“ dodáva.

Pozrite si aj reportáž, ktorú sme k tejto téme odvysielali:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti