Vinári čelia pre krízu nezvyčajnému problému. Víno nemajú pomaly v čom skladovať

Vinári čelia pre krízu nezvyčajnému problému. Víno nemajú pomaly v čom skladovať
Za vínom do Šenkvíc.

Problémy v dodávateľskom reťazci a tzv. klimatická kríza skomplikovali situáciu mnohým firmám na celom svete. Dotkli sa aj vinárov, presnejšie sklenených fliaš na víno. Tie sú pritom dokonalými nádobami. Sú inertné a dajú sa šikovne uzavrieť, takže víno môže roky starnúť a vyvíjať sa, uvádza New York Times. 

Sklenené fľaše nikdy neboli väčším problémom ako v súčasnosti, v čase narušenia svetového obchodu a klimatickej krízy. Mnohí výrobcovia už hlásia ťažkosti so získavaním fliaš a sťažujú sa aj na vyššie náklady. 

Okrem problémov v dodávateľských reťazcoch v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 komplikujú firmám situáciu v USA clá na dovoz fliaš z Číny, ktorá je ich hlavným zdrojom pre Spojené štáty, vo výške 25 % od roku 2018. 

Súvisiaci obsah

​Európa dovážala fľaše z Ukrajiny

Európa zase dovážala prevažne fľaše z Ukrajiny, kde sa však výroba zastavila pre vojnu s Ruskom, čím sa zmenšila ponuka. 

Ide o cyklické problémy. Výrobcovia vína sa im dokážu krátkodobo prispôsobiť bez ohľadu na to, aké bolestivé sú. Oveľa naliehavejším a dlhodobým problémom je klimatická kríza a s ňou súvisiace environmentálne výzvy. 

Početné audity uhlíkovej stopy pri výrobe vína ukázali, že sklenené fľaše, od výroby až po dodanie, sa podieľajú najväčším percentom na emisiách skleníkových plynov v tomto odvetví. Tento dokonalý obal tak predstavuje pre planétu obrovský problém. 

Výroba fliaš je energicky náročná

Výroba sklenených fliaš si vyžaduje obrovské množstvo tepla a energie. Víno vo fľašiach so všetkými potrebnými baliacimi materiálmi na ochranu krehkých nádob je ťažký náklad, ktorý si vyžaduje veľa paliva na prepravu. Čím ťažšie sú fľaše, tým viac paliva sa spáli a tým viac skleníkových plynov sa vyprodukuje. 

Svet by to snáď mohol akceptovať, s výnimkou jedného veľkého sprievodného problému - keď sa fľaše vyprázdnia, zvyčajne sa vyhodia. Celý energeticky náročný proces vypúšťajúci skleníkové plyny sa musí opakovať znova a znova. 

Recyklácia sklenených fliaš by mala tento problém zmierniť. Ako však nedávno vysvetlil Jason Haas, generálny riaditeľ Tablas Creek Vineyard v Paso Robles v Kalifornii, stav recyklácie skla v USA je zúfalý. 

Pozrite si reportáž, akým problémom tento rok čelia slovenskí vinohradníci:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti