Čo sa deje na slovenských pumpách? Nafta nečakane zdražela

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Pumpári nečakane zdvihli ceny. A to v záplave správ o stále lacnejších pohonných hmotách. Týka sa to však len nafty, pri benzíne nateraz zostala pôvodná cenovka. Podľa analytika sa môžu medzi palivami ešte výraznejšie otvoriť cenové nožnice.

Ceny palív klesajú už od začiatku letných prázdnin. Na prelome júna a júla totiž dosiahli cenový strop. Benzín aj nafta v tom čase stáli euro deväťdesiatpäť.

Benzín bol do konca minulého týždňa lacnejší o viac ako dvadsať centov, nafta o niečo drahšia. A podľa predpovedí mali aj naďalej klesať. To sa však zmenilo, keď nafta o dva centy zdražela, pričom opäť atakuje hranicu euro osemdesiat.

Aj keď ide len o dvojcentové zdraženie, podľa analytika môže ísť o začínajúci trend.

„Európa nie je sebestačná vo výrobe nafty, preto ju vo veľkom objeme importuje. Po sankciách uvalených na Rusko je zložité legálne zaplatiť a dovážať naftu z rafinérií. Nafty je málo, preto jej cena stúpa,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Pri benzíne by mala cena naďalej klesať. Tá sa už viac ako týždeň drží na eure sedemdesiattri.

„Je pravdepodobné, že pokiaľ dopyt po nafte neklesne, budú sa nožnice v cenách benzínu a nafty ďalej otvárať,“ dodal Burda.

​Ceny benzínu by mohli klesnúť aj pod euro šesťdesiat

Napriek tomu, že sú ceny na pumpách stále vysoké, benzín od začiatku letných prázdnin klesol natoľko, že vodiči na jednej priemernej 50-litrovej nádrži ušetria zhruba desať eur, pri nafte o niečo menej. K minuloročným cenám sme však veľmi ďaleko, to by totiž museli klesnúť ešte aspoň o tridsať centov.

​Otázkou teda je, kde sa na konci letných prázdnin cena na benzínkach zastaví.  

„Koncom júla som hovoril o cene v rozmedzí 1,60 až 1,70 eur za jeden liter. Väčšiemu poklesu bráni silný dolár, ktorého posilnenie voči euru eliminovalo ďalšie zlacňovanie palív,“ myslí si Burda.

Prečítajte si tiež:

​Dátoví analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu si myslia, že by v septembri mohla ísť ešte nižšie.

„Ak je ropa Brent na september na 93 $, tak to môže byť ropa URAL pod 65 $. Niektoré ruské ložiská majú presne okolo 60 $ breakeven point, kde sa ešte oplatí ťažiť, ale nižšie už nie, na čerpačkách by to u nás znamenalo benzín začínajúci na 1,5 eura,“ napísali s otáznikom na sociálnej sieti.

Ak by sa tieto predikcie naplnili, tak by vodiči už tankovali benzín za predvojnové ceny.

Tu len dopĺňame, že vojna na Ukrajine bola katalyzátorom zdražovania. Ceny palív rástli už mesiace predtým, keďže po pandémii sa začala prebúdzať celosvetová ekonomika. A teda dopyt po rope rástol, čo jej cenu hnalo nahor.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.