Prekvapenie na rakúskych pumpách. Slováci tam natankujú lacnejšie ako doma

Slováci tankujúci na rakúskej pumpe
Slováci tankujúci na rakúskej pumpe Zdroj: TVNOVINY.sk

Tankujeme drahšie ako Rakúšania. A to naši západní susedia padali z vyššieho cenového stropu ako Slováci. V praxi to znamená, že rakúske benzínky zlacňujú rýchlejším tempom. Podľa analytika ich však čoskoro dobehneme.

Keď slovenskí motoristi na prelome júna a júla tankovali historicky najdrahšie palivá za euro deväťdesiatpäť, tak Rakúšania za liter benzínu a nafty platili viac ako dve eurá.

Od začiatku leta sa však ceny ropy, a tým pádom aj paliva, vybrali cestou zlacňovania. Jeho tempo je zjavne v každej krajine odlišné.

Ukazuje to aj aktuálna situácia. Na Slovensku sa totiž cena benzínu ustálila na hranici euro sedemdesiattri, no v Rakúsku je už o pár centov lacnejší.

Prečítajte si tiež:

​Aj Slováci si všimli lacnejší rakúsky benzín

Videli sme to v prihraničnej obci Wolfsthal či Kittsee, ale aj v meste Hainburg, kde sme skontrolovali šesť rôznych benzínok. Cena benzínu sa tam v pondelok poobede držala na hranici euro sedemdesiat. Zaujímavosťou bolo, že väčšina tankujúcich mala slovenské evidenčné čísla.  

Cez víkend bol podľa našich čitateľov benzín ešte lacnejší.  

„V sobotu som bol na výlete v Rakúsku a cena benzínu ma prekvapila. Za liter si pýtali 1,65 eura,“ napísal nám Braňo.

„S kamarátmi sme boli v Rakúsku a keby som nemal plnú nádrž, tak by som určite natankoval. Benzín stál 1,65 eura,“ pridal sa Martin.

V Rakúsku majú flexibilnú cenotvorbu, a teda ceny na pumpách okamžite reagujú na zmeny na svetových trhoch. Pumpári môžu tým pádom svoje cenovky prepisovať aj dvakrát za deň. To vysvetľuje, prečo aj v rámci 24 hodín môžu byť v cenách výraznejšie cenové skoky.

Na rakúskej pumpe tankujú Slováci
Na rakúskej pumpe tankujú Slováci Zdroj: TVNOVINY.sk
Ceny palív na čerpacej stanici v Rakúsku
Ceny palív na čerpacej stanici v Rakúsku Zdroj: TVNOVINY.sk

​Otázkou zostáva, prečo ceny v Rakúsku padajú rýchlejšie ako na Slovensku, keďže ceny ropy klesajú dlhodobo.

„Príčinou je zníženie ponuky na slovenskom trhu v súvislosti s plánovanou údržbou rafinérie Duna v Maďarsku. Rovnako ako Slovnaft patrí táto rafinéria koncernu MOL. Slovnaft preto aktuálne viac dodáva do Maďarska,“ vysvetlil Boris Tomčiak, analytik poradenskej spoločnosti Finlord.

To by sa v dohľadnom čase malo zmeniť.

„Po dokončení údržby sa situácia stabilizuje a ceny na Slovensku poklesnú tak, že doženú zníženie cien v okolitých krajinách,“ dodal Tomčiak.

​Aj Česi majú lacnejší benzín

Už minulý týždeň sme písali, že aj v Česku je nižšia cena ako na Slovensku. Nájdete tam totiž pumpy, ktoré sú aj o desať centov lacnejšie. Hneď taká bola prvá čerpacia stanica za hranicami, ktorá je vzdialená asi 10 minút autom od obce Kúty.

„V Českej republike vláda začala tvrdo kontrolovať marže obchodníkov a zistila nemilé prekvapenie. Júlové marže boli nadpriemerné, pravdepodobne sa obchodníci obávajú tvrdších sankcií zo strany štátu,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Česká vláda navyše od júna do septembra znížila spotrebnú daň 1,50 koruny na liter, čo je asi šesť centov.

Prečítajte si tiež:

​​Ceny palív by mali aj naďalej klesať. A týka sa to aj Slovenska.

„Aktuálne sledujeme znižovanie veľkoobchodných cien v celej Európe. Dnes výrazne klesá i cena ropy na svetových trhoch. Pokles cien na čerpacích staniciach preto bude pokračovať i v najbližších týždňoch,“ vysvetlil Tomčiak.

No problém môže byť s naftou.

„Európa nie je sebestačná vo výrobe nafty, preto ju vo veľkom objeme importuje. Po sankciách uvalených na Rusko je zložité legálne zaplatiť a dovážať naftu z rafinérií. Nafty je málo, preto jej cena stúpa,“ dodal Burda.

A ak podľa analytika dopyt po nafte neklesne, tak sa budú cenové nožnice medzi ňou a benzínom roztvárať.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti