Galanta pre rast cien pristúpila k nežiaducemu kroku. O pár dní zavrú najväčšieho požierača energie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mimoriadne vážna situácia v samosprávach. Mnohé smerujú ku krachu a nútenej správe. Zvýšenie energií ich núti k opatreniam, ktoré pocítia ľudia. Niektoré mestá a obce budú musieť šetriť ešte viac ako doteraz a robiť len to najdôležitejšie. V Galante na to, aby prežili, idú zatvoriť prevádzku, ktorú len nedávno otvorili. 

Minulý týždeň upozorňovali na vážnosť finančnej situácie primátori a starostovia z Banskobystrického kraja, a v pondelok ich podporili samosprávy v Trnavskom kraji. Aj oni žiadajú od štátu kompenzáciu nárastov cien energií a platov. Podielové dane mestám a obciam na to postačovať nebudú. 

Keďže od štátu dostávajú čoraz menej a kompetencií majú viac, primátori a starostovia musia konať. Je možné, že malé obce budú musieť obmedzovať prevádzku škôl a škôlok, prípadne základných umeleckých škôl. 

V zlej situácii je aj Galanta. Aj tam majú obrovské problémy s nárastom cien energií. Aby ušetrili, tak 5. septembra zavrú najväčšieho požierača energie Aquapark Galandia

Pred navýšením platili mesačne 12-tisíc eur, po novom neuveriteľných 120-tisíc. „Robíme to preto, aby sa nemuseli zatvárať školy, škôlky a telocvične a aby sa nemuselo vypínať verejné osvetlenie,“ uviedol primátor mesta Peter Paška. 

Samosprávy protestnými zhromaždeniami nekončia. Začiatkom septembra chcú nespokojnosť vyjadriť tentoraz v Bratislave.

Viac sa dozviete v reportáži hore. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.