Obľúbenú destináciu Slovákov zaživa zožiera extrémne zdražovanie. Ceny všetkého vyleteli šialene nahor

Malé turecké potraviny v Alanyi
Malé turecké potraviny v Alanyi Zdroj: Profimedia.sk

To, čo sa deje v obľúbenej destinácii Slovákov, nevidieť v celej Európe. Masívne zdražovanie totiž nabralo také obludné rozmery, že ľudia začínajú mať problém s kupovaním základných potravín. Miestnych už teraz stojí priemerný nákup trikrát viac ako na začiatku roka.

Aj keď výrazné zdražovanie trápi všetky krajiny vrátane Slovenska, tak jedna z nich predsa len poriadne vyčnieva. Turecko totiž valcuje extrémna inflácia na úrovni 80 percent. Ceny všetkého ľuďom doslova dražejú rovno pred očami.

„Všetko je veľmi drahé. Po zaplatení účtov a nákupe nevyhnutných vecí nám nič nezostáva,“ povedal nám na úvod 33-ročný Schahin z Mersinu, ktorý pracuje ako obchodný zástupca v medzinárodnej spoločnosti.

Ceny mnohých potravín podľa jeho slov stoja raz toľko ako na začiatku roka. Schahin to ilustruje na múke. Kilogram ešte v januári stál 11 lír (0,6 eura), v súčasnosti už 22 (1,2 eura).  

„Zvyčajne sme za mesiac utratili na nákupoch v potravinách okolo 1000 lír (55 eur). Dnes nám nestačí ani 2500 až 3000 lír (165 eur),“ priblížil Schahin. Priemerná hrubá mzda sa v Turecku pohybuje na úrovni 550 eur.  

Prečítajte si tiež:

​Všetko sa to začalo slnečnicovým olejom

Extrémne zdražovanie vníma aj Kristína, ktorá sa do Turecka vydala, a v krajine polmesiaca žije už viac ako desať rokov. Podľa nej túto krízu odštartoval slnečnicový olej.

„Výraznejšie si spomínam, keď sa začalo panikáriť ohľadom slnečnicového oleja, čo je dosť základná potravina pre Turkov. Pôvodná cena 5 l oleja bola približne 60 lír (3,3 eura) a začiatkom roka vyskočila na 250 lír (13,5 eura). Potom nasledovali mliečne výrobky, ktoré zdraželi skoro dvojnásobne, a nakoniec skoro všetko,“ rozhovorila sa Kristína.

​Slovenská archeologička „vypichla“ ešte zdražovanie nehnuteľností. Neuveriteľne totiž vyleteli ceny za podnájmy, ale aj samotné byty.

„Trojizbový byt v Antalyi sa dal v roku 2021 prenajať do 2000 lír (110 eur) a momentálne nenájdete nič pod 5000 lír (275 eur). Byty, ktoré mali hodnotu 200-tisíc lír, teraz majú hodnotu 1,2 až 1,5 milióna, čo je v prepočte zhruba 83-tisíc eur,“ uviedla Kristína.

V Turecku takisto pocítili aj rast cien pohonných hmôt. Liter benzínu tam stojí zhruba 1,2 eura, čo je pre miestnych extrémne vysoká cena.

Aj napriek takému obrovskému nárastu cien je Turecko pre Slováka stále lacné. A môže za to silné euro, resp. slabá turecká líra.

„Dá sa povedať, že pre Slováka je Turecko ešte stále lacné, keďže za jedno euro dostanete až 18 lír. Nehovoriac o tom, že keď som sem prišla študovať v roku 2009, tak jedna líra bola 1,6 eura,“ podotkla Kristína.

Prečítajte si tiež:

Experti nad Turkami len krútia hlavami

Aj podľa odborníčky najviac rastú ceny potravín, keďže sú úzko prepojené na vývoj globálnej ekonomiky.

„Okrem toho sa pod vysokú infláciu v Turecku podpisuje neštandardná menová politika v krajine, keďže tamojšia centrálna banka vlani niekoľkokrát znižovala úrokovú sadzbu napriek tomu, že inflácia v krajine bola už aj vtedy na dvojciferných hodnotách,“ vysvetlila analytička Jana Glasová.

​Vláda tak robí presný opak toho, čo vidieť vo vyspelých krajinách. Tie zvyšujú úrokové sadzby, aby krotili infláciu. Ak by ich ponechali nízke, prípadne ich ešte viac znížili, tak by inflácia začala nekontrolovateľne rásť.

A Turci trhy šokujú naďalej. Koncom minulého týždňa miestna vláda opäť znížila základnú úrokovú sadzbu o jedno percento. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan verí, že takto podporí hospodársky rast. No prichádza zjavne opačný efekt, keďže po tejto správe turecká líra výrazné oslabila a inflácia čoskoro prekoná ďalšie negatívne rekordy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.