Obedové menučka poriadne zdraželi. Mnohí Slováci preto urobili radikálny krok (+anketa)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

Masívne zdražovanie udrelo aj na reštaurácie. Tie musia v reakcii zvyšovať ceny obedových menu či klasických jedál. Všimli si to aj Slováci, mnohí z nich si už tento spôsob stravovania nemôžu dovoliť. A ani pri pohľade na najbližšie mesiace to nevyzerá s cenami v stravovacích zariadeniach ružovo.

Jeden gastráč a pár centov k tomu. Toľko vo všeobecnosti stálo priemerné obedové menučko pozostávajúce z polievky a hlavného jedla. Pandémia, no hlavne masívne zdražovanie, ktoré sa začalo zhruba pred rokom, všetko zmenilo.

Obedy, ale aj bežné jedlá á la carte vzrástli zhruba o pätinu.

„V priemere to predstavuje 20-percentný nárast cien jedál,“ uviedol prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

Nárast v cenách potvrdzuje aj jedna z najväčších platforiem, ktoré reštaurácie využívajú na rozvoz.

„Ponuka partnerských reštaurácií na Wolte v prevažnej väčšine nie je založená na menučkach, ale na stálej ponuke, prípadne ponuke vybranej čisto na účel donášky. Každopádne, pozorujeme, že reštaurácie premietli zvýšené náklady do cien, čo spôsobilo ich nárast v rozsahu asi 20 - 30 percent,“ povedala manažérka komunikácie Woltu Jana Jarošová.

Prečítajte si tiež:

​Obľúbená pizza zdražela až o dve eurá

Cena jedál sa veľmi ťažko priemeruje, keďže záleží na tom, z akých surovín pozostáva. Pozreli sme sa preto na obľúbenú pizzu. Pri nej sú totiž vstupné suroviny všade plus-mínus rovnaké.  

„Pre ilustráciu - napríklad pizza, ktorá je jedna z TOP 3 najobľúbenejších jedál v donáške, stojí v priemere asi 8,5 eura. V Bratislave je to okolo 9,5 eura, v Banskej Bystrici je to asi 7,4 eura a v Košiciach približne 7,5 eura,“ poukázala Jarošová.

V priemere tak za posledné mesiace zdražela zhruba o dve eurá.

​Za zvyšovaním cien stoja drahé potraviny, no v tesnom závese sú mzdy zamestnancov.

„V závislosti od druhu potravín ich ceny narástli za posledný rok o takmer tretinu. Spolu s tým rastú aj mzdy zamestnancov, ktoré tvoria často 40 až 50 percent nákladov. A prirodzene aj samotný nárast cien energií. Náklady boli už počas tohto leta o 100 percent vyššie ako pred rokom,“ vysvetlil Harbuľák.

Prečítajte si tiež:

​Slováci hlásia zdražovanie po celej krajine, mnohí už prestali chodiť do reštaurácií

Ceny v reštauráciách sa výrazne dotkli aj mnohých pracujúcich Slovákov, keďže si navykli na obedové menučka. Aj tie podľahli zdražovaniu, ukazuje to naša anketa na sociálnej sieti.

„Keď som sa po roku a pol vrátila pracovať opäť na Dunajskú ulicu v Bratislave, skoro som odpadla. Menu v centre BA 6,50 až 10 eur - lacnejšia verzia je väčšinou len hlavné jedlo, teda bez polievky. Kedysi som doplatila ku gastráču pár centov či euro a mala som kompletný obed max. za 6 eur s polievkou, dezertom a nápojom či kávou,“ napísala nám Ivana.

„Menu v Košiciach pred rokom stálo približne 4,50 teraz vychádza okolo 6 - 7 eur,“ pridal sa Patrik z Košíc.

„Objednávali sme si obedové menu za 5,2 a zdvihli ho na 7 eur, tak ho už neobjednávame,“ dodala Ivana, tentoraz z Trnavy.

Takto sa opakovali mnohé odpovede, ktoré prichádzali zo všetkých kútov Slovenska. A ako uviedla Ivana z Trnavy, mnohí urobili radikálny krok a do reštaurácií prestali chodiť. Radšej si obed navaria doma.  

Prečítajte si tiež:

​Zdražovanie jedál sa ešte neskončilo  

Ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú dobre. Infláciu sa totiž podľa predikcií nepodarí tak skoro skrotiť. Treba preto očakávať, že súčasná cena jedál nie je konečná. K ich navýšeniu by malo prísť ešte do konca tohto roka.   

„Podľa dostupných informácií o vývoji inflácie, raste cien energií, ktoré majú zásadný vplyv aj na rast nákladov na výrobu a spracovanie potravín, je to viac ako pravdepodobné,“ potvrdil Harbuľák.

Otázkou je, či po skončení tohto turbulentného obdobia môžu ceny klesnúť na predkrízovú úroveň.

„Na vývoj cien nevplýva len inflácia, ale množstvo ďalších faktorov, ako napríklad aj to, či bude dostatok základných potravín vo svete a pod. Domáci spotrebiteľ a návštevník reštaurácie je veľmi citlivý na akékoľvek zvyšovanie cien, to znamená, že aj reštaurácie budú musieť svoju cenovú politiku tomuto faktu prispôsobiť,“ uzavrel Harbuľák.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti