Sulík sa stretol s Robertom Ficom. Tvrdá kritika koaličných partnerov na seba nenechala dlho čakať

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Minister hospodárstva Richard Sulík sa stretol so šéfom Smeru Robertom Ficom. Diskutovali spolu o cenách energií a o tom, ako chce vláda pomáhať ľuďom s infláciou.

Rezort hospodárstva priblížil, že polhodinové stretnutie sa konalo na Ficovu žiadosť a venovali sa len energetike. Na stretnutí sa zúčastnili aj štátny tajomník rezortu Karol Galek a generálny riaditeľ sekcie energetiky Ján Petrovič. 

„Roberta Fica som sa rozhodol prijať, nakoľko téma energetiky bola v parlamente preberaná už niekoľkokrát a práve zo strany Roberta Fica som sa stretol s množstvom nepravdivých alebo prekrútených aj technických údajov. Som presvedčený, že politickej debate môže len a len prospieť, keď sa bude diskutovať o reálnych a existujúcich otázkach,“ uviedol po stretnutí Sulík.

Fico poprel, že by vyjednávali o vzájomnej politickej podpore. Sulíkovi však sľúbil, že všetci poslanci Smeru budú hlasovať za zákony, ktoré pomôžu ľuďom v súčasnej situácii.

„Považoval som za správne absolvovať stretnutie s ministrom hospodárstva, aby sme sa informovali, kto ako uvažuje, čo ideme urobiť. Je jasné, že vládna koalícia už nebude schopná prijímať rozhodnutia tohto typu,“ uviedol Fico.

Dodal, že Smer chce, aby bol štát silný a výrazne zasahoval do trhu. Budúci týždeň má podľa neho koalícia predstaviť návrh, ktorý by reguloval ceny elektriny pre domácnosti. Podľa Fica vláda nemá riešenie pre priemysel, ktorého tiež zasiahli vysoké ceny energií. Duslo Šaľa a hlinikáreň v Žiari nad Hronom už avizovali zatvorenie svojich závodov.

Prečítajte si tiež:

„Opakujeme, že musíme hľadať zdroje tam, kde sú. Pýtal som sa, prečo nejdú zdaniť banky. Nedostávame relevantnú odpoveď. Takisto sú tu nadmerné zisky energetických spoločností. To sa dá zdaniť. Tejto koalícii sa do tohto nechce ísť,“ skonštatoval šéf Smeru.

Remišová: Stretnutia s Ficom nemajú nič so záujmom krajiny

Stretnutie sa nepozdáva koaličným partnerom zo Za ľudí. Ministerka informatizácie Veronika Remišová na Facebooku odkázala, že stretnutia s Ficom nie sú v záujme krajiny.

„Sklamalo ma, že kolega Sulík namiesto úsilia pomôcť krajine rieši na sociálnych sieťach stretnutia s Robertom Ficom. Kto aspoň trochu vníma politickú realitu, tak vie, že Robertovi Ficovi nemá zmysel čokoľvek vysvetľovať. Veď Smer so svojou politikou mafianizácie štátu na záujmy Slovenska dávno zvysoka kašle,“ dodala.

„Stretnutia s Ficom pokladám za rovnako zbytočné a škodlivé, ako stretnutia s Kotlebom či Mariánom Kočnerom. Miesto slušných demokratických politikov je teraz pri rokovacom stole v záujme krajiny. Nie pri stole s Robertom Ficom,“ odkázala Remišová.

Sulíka skritizoval aj poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). „Podľa mňa to nie je OK. Ak sa chcel Richard Sulík rozprávať s Robertom Ficom, tak mohol prísť na Hospodársky výbor a tam aj celej verejnosti predstaviť opatrenia, ktoré pripravil,“ napísal Šeliga.

„Mňa by tiež napríklad zaujímalo, prečo ešte stále nie je podpísaná zmluva so Slovenskými elektrárňami alebo koľko máme naozaj plynu a mohol by som pokračovať celým radom otázok, ktoré sa všetci interne pýtame, kým čakáme na to, aby R. Sulík na vládu predložil komplexnú analýzu a plán, ako sa postavíme k cenám energií,“ dodal.

Sulík podľa Šeligu stretnutím legitimizoval Fica ako relevantného riešiteľa energetickej krízy. „Je to popretie fakticky dokázateľnej histórie odovzdania štátnej kontroly nad strategickými podnikmi v tejto krajine. Nehovoriac o korupčných schémach, ktoré s tým súvisia. Richard Sulík, pri všetkej úcte k nemu, ukázal veľmi zlý politický úsudok,“ napísal Šeliga.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti