Pekári varujú, že ak štát nezasiahne, ceny pečiva porastú na historické úrovne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak štát nepomôže, cena chleba a pečiva vzrastie na historické úrovne. Ceny energií nútia pekárov zvyšovať odbytové ceny a rozmýšľať aj o zastavení výroby. Pekári pri vysokých cenách energií totiž prestávajú byť schopní garantovať kontrakty. Uviedol to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Štát sa na nás vykašľal

„Dodávatelia energií začali od pekárov, cukrárov a cestovinárov pýtať zálohy na energie. Pýtame sa, kde na to máme zobrať? Štát sa na nás doslova vykašľal počas pandémie, od začiatku vojny nebol schopný nijako pomôcť a my nedisponujeme žiadnymi rezervami. Reťazce platia 14 až 30 dní po dodaní tovaru,“ upozornil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC.

„Za prvý polrok bola väčšina našich prevádzok v strate a straty sa každým mesiacom navyšujú. Už v apríli tohto roka sme predstavili čiastkové riešenie situácie agroministrovi aj premiérovi a tí neboli schopní dodnes spraviť absolútne nič. Nové kompenzačné schémy pre potravinársky sektor stále neexistujú," zdôraznil Lapšanský.

Prečítajte si tiež:

Ceny oleja vzrástli o 70 percent, maslo o 80 percent

Pekári, cukrári a cestovinári sa podľa neho pritom neboria len s niekoľkonásobne drahším plynom či elektrinou, ale aj cenami ďalších vstupov. Napríklad ceny oleja vzrástli v priemere o ďalších  70 %, droždia o 100 %, cukru o takmer 70 % a masla o 80 %.

Agrorezort ani Úrad vlády SR neboli schopní navrhnúť vlastné kompenzačné riešenia, ale ani využiť tie, ktoré im napríklad pekári predstavili. Krajiny v EÚ pritom už zastropovali ceny elektrickej energie na úrovniach od 120 do 160 eur či znížili DPH na ceny plynu.

Slovenskí výrobcovia však stále musia nakupovať elektrickú energiu a plyn za ceny na burzách za násobne vyššie sumy.

„V stredu (24. 8.) sme absolvovali rokovanie s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom (nominant OĽANO). Sme doslova zhrození. Agrorezort ani vláda nemajú pripravené žiadne zásadné kompenzačné opatrenia pre potravinársky sektor. Minister Vlčan zdôvodnil nečinnosť nedostatkom svojej 'politickej sily' v rámci koalície. Toto je absolútne neakceptovateľné,“ zdôraznil Lapšanský.

„Ak prestaneme vyrábať chlieb a pečivo, ako napríklad kolegovia v Česku, kde už zastavilo výrobu 9 stredných a väčších pekární, pýtame sa, začnú piecť pre obyvateľov ľudia zodpovední za vedenie štátu alebo priamo úradníci? My už jednoducho nemáme odkiaľ brať financie a v situácii, keď od nás začínajú pýtať dodávatelia energií zálohy, vážne zvažujeme, či nezatvoriť prevádzky. Ak štát nepomôže, je otázne, či sa pekárne ešte niekedy otvoria," pokračuje Lapšanský.

SZPCC združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu zamestnávajú viac ako 12.200 pracovníkov.

Štát vypláca pekárom mimoriadnu pomoc

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR cez Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) už vypláca mimoriadnu pomoc potravinárom vo výške 8 miliónov eur, medzi nimi aj pekárom a cukrárom. Uviedol to odbor komunikácie MPRV v reakcii na výzvu SZPCC, aby ich odvetviu štát pomohol s vysokými cenami vstupov, najmä energií.

„Na základe dát z tejto pomoci pripravujeme schému štátnej pomoci, cez ktorú sa k potravinárom dostanú ďalšie prostriedky na kompenzáciu aktuálnej situácie. Výška prostriedkov na túto schému bude závisieť od možností štátneho rozpočtu," priblížil agrorezort.        

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) podľa MPRV zároveň vyhodnocuje výzvu vo výške 170 miliónov eur pre potravinárske podniky.

„Čo sa týka riešenia cien energií, touto otázkou sa aktuálne intenzívne zaoberá rezort hospodárstva v spolupráci s vládnym kabinetom. MPRV do procesu vstúpi až potom, keď bude vládou nastavená stratégia. Nateraz musí agrorezort čakať na stratégiu, ktorú určí vláda SR," dodalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Pozrite si archívnu reportáž o cene potravín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.