Úrad jadrového dozoru povolil spustenie tretieho reaktora v Mochovciach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Úrad jadrového dozoru (ÚJD) vo štvrtok vydal definitívne rozhodnutie, ktorým umožňuje spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO3) do prevádzky. Informoval o tom ÚJD.

"Po overení splnenia všetkých technických a legislatívnych požiadaviek a preverení vznesených pripomienok, námietok a podnetov vo veci podaného rozkladu prvostupňového povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia 3. bloku Mochovce do prevádzky, vydala dnes 25. augusta 2022 predsedníčka ÚJD SR ako druhostupňový správny orgán rozhodnutie," uviedol ÚJD.

Podľa predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej je druhostupňové konanie konečné.

"ÚJD priebežne informoval o jednotlivých krokoch v konaní na svojom webovom sídle, kde zároveň zverejnil aj podklady pre druhostupňové rozhodnutie, ako aj návrh samotného rozhodnutia. Tým dal účastníkom konania a zainteresovanej verejnosti možnosť v princípe sa oboznámiť s rozhodnutím. Ak zvážia vykonať aj ďalšie kroky, avšak už na ÚJD nie je možné sa odvolať," zdôraznila Žiaková.

Prečítajte si tiež:

Vysvetlila, že rozhodnutie umožňuje elektrárni byť uvedená do prevádzky. "Proces uvádzania do prevádzky sa začína zavezením prvej kazety (paliva) do reaktora.

V okamihu, ako nadobudne rozhodnutie právoplatnosť a vykonateľnosť, Slovenské elektrárne (SE) môžu začať so zavážaním paliva a s ďalšími postupnými krokmi vedúcimi k tomu, aby bolo možné v prvom kroku reaktor a primárny okruh uzavrieť a začať vykonávať aktívne testy s palivom," doplnila.
Spúšťanie reaktora je podľa nej dlhodobý proces.

"Skúšky vo veľmi optimálnom prípade môžu trvať štyri mesiace. Ak bude potrebné niečo spomaliť alebo zopakovať, môže to byť viac mesiacov," poznamenala.

"V tomto okamihu už začíname výrazne kontrolovať aj štvrtý blok EMO. Uvidíme, ako sa Slovenským elektrárňam bude dariť, ako sa im podarí dokúpiť dodatočné veci, ktoré ešte nemajú zakúpené pre 4. blok. Chýbajú materiály, ktoré treba špeciálne obstarávať, možno aj zariadenia. Predpokladáme, že najneskôr do dvoch rokov bude uvedený do prevádzky. Boli by sme spokojnejší, keby sa SE bezpečne podarilo blok 'dokompletovať' aj skôr," dodala šéfka ÚJD.

Pozrite si aj záznam z tlačovej konferencie Úradu jadrového dozoru SR:

Dostavba sa predražila

Vydaniu povolení predchádzala podľa ÚJD rozsiahla inšpekčná a analytická činnosť inšpektorov ÚJD a ich externej podpory.

"Druhostupňové rozhodnutie bolo vydané až po dôslednom vyhodnotení všetkých nezávislých analýz a odborných posudkov, ktoré si úrad nechal vypracovať v rámci procesu preverovania podnetov a obsahuje komplexné odôvodnenie preverenia podmienok procesu uvádzania 3. bloku JE Mochovce do prevádzky s dôrazom na jadrovú bezpečnosť ako najvyššiu prioritu," dodal úrad.

Tretí blok EMO začali stavať v roku 1987. Po niekoľkoročnom prerušení prác začali Slovenské elektrárne s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny. Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane čistým vývozcom elektriny.

Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku dostavby SE rátali s nákladmi okolo troch miliárd eur, no výsledná cena bude dvakrát vyššia. Náklady na dostavbu sleduje aj štát, pretože má v spoločnosti prostredníctvom Ministerstva hospodárstva (MH) SR 34-percentný podiel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.