Obchodné reťazce na Slovensku plánujú šetriť energiami. Jedno opatrenie pocítia aj zákazníci

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

Šetria a plánujú šetriť ešte viac. Energetickú krízu, ktorá sa valí na Európu, reflektujú aj obchodné reťazce. Mnohé totiž na starom kontinente už ohlásili sériu opatrení. A ani tie na slovenskom trhu nezaostávajú. Ak niektoré zmeny dostanú zelenú, tak to pocítia aj samotní zákazníci.

Ceny za energie rastú raketovým tempom, navyše visí hrozba prídelu pre ich možný nedostatok. Niektorí európski predajcovia preto robia razantné opatrenia.

Napríklad vo Francúzsku plánujú tlmiť svetlá v predajniach, vypínať vonkajšie svetelné reklamy po záverečnej alebo znížiť teplotu v predajniach. Na podobné opatrenia sa pripravujú aj obchodné reťazce na Slovensku.

„Hľadáme vhodné scenáre pre rôzne situácie, ktoré môžu nastať. Jeden z uvažovaných variantov, ktorý by sme prípadne mohli zvoliť, je zníženie teploty vykurovania asi o dva stupne. Nič však zatiaľ nie je rozhodnuté,“ uviedla manažérka komunikácie Ikea Lenka Kotlebová.

Prečítajte si tiež:

​V praxi by to znamenalo, že by sa teplota v predajni znížila na 22, prípadne 21 stupňov.

„Cieľ je ‚izbová teplota‘, ktorá bude vyhovovať zákazníkom aj zamestnancom, a aby sa cítili komfortne,“ dodala Kotlebová.

O možnej redukcii teploty v predajniach hovorí aj Kaufland.

„Plánujeme zároveň šetrenie energie skrátením doby a intenzity reklamného osvetlenia. Aj naďalej chceme v čo najvyššej možnej miere zabezpečovať komfort pre našich zákazníkov a zamestnancov, preto plánujeme iba minimálne zníženie vnútornej teploty našich predajní a na každú postupne inštalujeme aj tepelné čerpadlá,“ uviedol hovorca spoločnosti Samuel Machajdík.

Úsporu energií riešia dlhodobo

Ikea aj Kaufland súbežne dopĺňajú, že aj doteraz vynakladali maximálne úsilie smerované k šetreniu energií. Podobný postoj majú taktiež ostatné oslovené reťazce.

„V dm-drogerie markt, ako ekologicky zmýšľajúcej spoločnosti, realizujeme úsporné opatrenia neustále. Na filiálkach máme nainštalované LED osvetlenie, na novom centrálnom sklade pripravujeme fotovoltiku, väčšinu našich filiálok zásobujeme zelenou elektrickou energiou a náš personál vedieme k uvedomelému užívaniu energií pri používaní klimatizácie, osvetlenia, kúrenia a vody,“ ozrejmil manažér expanzie dm-drogerie markt František Somor.

„V uplynulom obchodnom roku sme takmer 39 % energie čerpali z veterných, 33 % z vodných elektrární a 28 % z biomasy. Na strechách našich predajní navyše postupne inštalujeme fotovoltické panely a časť energie si vyrábame sami. Fotovoltika taktiež šetrí desiatky ton emisií skleníkových plynov. Vo všetkých našich predajniach využívame úsporné LED svietidlá,“ pridal sa hovorca Lidla Tomáš Bezák.

Prečítajte si tiež:

​Štát si so šetrením zatiaľ ťažkú hlavu nerobí

Okrem súkromných spoločností sa v Európe na energetickú krízu pripravujú aj samotné štáty. Mnohé z nich majú vypracované plány pre rôzne scenáre. U nás sa zatiaľ k ničomu takému neschyľuje.

Na Slovensku máme pritom viac ako 15-tisíc verejných budov, no žiadny zákon ich v tomto nelimituje. Roky existuje vyhláška o takzvaných odberových stupňoch plynu. Rezort hospodárstva ju môže aktivovať v krízových situáciách. Jednotlivé zložky štátu vtedy dostanú príkazom, koľko majú ušetriť. 

Rezort hospodárstva však už niekoľko týždňov opakuje, že plynu na zimnú sezónu je dostatok.

„Plynu je dostatok. Najsilnejší faktor šetriť je cena. Cena donúti ľudí šetriť a tá je astronomická,“ uviedol Richard Sulík. 

Bližšie sa tejto téme venoval Martin Prôčka. Pozrite si jeho reportáž z 10. augusta.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.