Budú Slováci opäť obliehať poľské benzínky? Rozdiel medzi cenami je markantný

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovenský ošiaľ na poľských benzínkach sa zo začiatku roka môže opäť zapakovať. Môže za to narastajúci rozdiel medzi cenami palív. Na priemernej nádrži dokážu totiž motoristi ušetriť takmer 20 eur.

Keď slovenskí motoristi na prelome júna a júla tankovali historicky najdrahšie palivá za euro deväťdesiatpäť, tak Poliaci za liter benzínu a nafty platili zhruba o dvadsať centov menej. Z veľkej miery tento rozdiel spôsobilo rozhodnutie poľskej vlády, ktorá radikálne znížila DPH z 23 na 8 percent.

Navyše, od začiatku leta sa ceny ropy, a tým pádom aj palív, vybrali cestou zlacňovania. No jeho tempo je zjavne v každej krajine odlišné. Za pár týždňov sa totiž slovensko-poľské cenové nožnice ešte viac otvorili.

Prečítajte si tiež:

​​Vodiči ušetria takmer 20 eur na nádrži

Kým na slovenských pumpách už viac ako dva týždne stojí liter benzínu na úrovni euro sedemdesiattri, tak v Poľsku jeho cena postupne klesla už na euro tridsaťsedem. Na jednej priemernej 50-litrovej nádrži môžu vodiči, hlavne z blízkeho pohraničia, ušetriť až 18 eur.

​Otázkou zostáva, prečo u nás ceny za spomínané obdobie vôbec neklesli, kým v okolitých krajinách áno.

„Príčinou je zníženie ponuky na slovenskom trhu v súvislosti s plánovanou údržbou rafinérie Duna v Maďarsku. Rovnako ako Slovnaft patrí táto rafinéria koncernu MOL. Slovnaft preto aktuálne viac dodáva do Maďarska,“ vysvetlil Boris Tomčiak, analytik poradenskej spoločnosti Finlord.

To by sa v dohľadnom čase malo zmeniť.

„Po dokončení údržby sa situácia stabilizuje a ceny na Slovensku poklesnú tak, že doženú zníženie cien v okolitých krajinách,“ dodal Tomčiak.

​Slováci už raz poľské pumpy obliehali

Slováci už začiatkom februára robili nájazdy na poľské pumpy, kedy bol cenový rozdiel ešte vyšší. Neskôr obrovský ošiaľ síce ustal, ale na pohraničí tankovacia turistika s nákupom lacnejších potravín stále prebieha. A teraz môže opäť zintenzívnieť.

„Ešte stále sa oplatí ísť tankovať do Poľska, hlavne pre tých, čo bývajú blízko hraníc a hlavne keď si to spoja s nákupmi v Poľsku, tak je to prijateľnejšie, keďže naša vláda nič nerobí proti tomu zdražovaniu,“ uviedol pre nás Martin, tankujúci na poľskej pumpe.  

Všetko však mohlo byť inak, keďže vládne opatrenie o nižšej DPH sa malo koncom júla skončiť. Poliaci ho však pre stále rastúcu infláciu predĺžili až do konca októbra. 

​O desať centov je lacnejší benzín aj v Česku. V Maďarsku je zasa pre štátom regulované ceny dlhodobo najlacnejší. Od konca mája však cudzinci za tie ceny nemôžu tankovať.  

Pozrite si, ako to vyzeralo v Poľsku vo februári. Nakrúcal Pavol Sivák. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti