Poslanci OĽaNO chcú mať zatvorené obchody každú nedeľu. Počas roka by boli len štyri výnimky

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Trinásť poslancov vládnej strany OĽaNO chce, aby počas nedieľ zostali zatvorené obchody. Do platnosti by to podľa ich návrhu malo vstúpiť od začiatku budúceho roka.

Menovite ide o Richarda Vašečku, Annu Záborskú, Radovana Marcinčina, Jána Szöllösa, Milana Vetráka, Annu Andrejuvovú, Luciu Drábikovú, Marcela Mihalika, Petra Kremského, Marka Šefčíka, Petra Libu, Richarda Nemca a Jozefa Lukáča.

Ako znie v návrhu zákona, výnimkou by boli len štyri nedele v roku, a to posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele pred Vianocami. Týmito výnimkami chcú umožniť obchodníkom zvýšenie tržieb a zásobenie obyvateľstva pred začiatkom školského roku a pred Vianocami.

Odôvodnenie návrhu

„Podľa údajov z Eurostatu boli slovenskí zamestnanci najčastejšie pracujúcimi zamestnancami počas nedele zo všetkých krajín EÚ. Podľa údajov za rok 2014 pravidelne v nedeľu pracovalo 21 percent z nich, čiže každý piaty Slovák,“ píše sa v odôvodnení.

Ako dodali, práca počas nedele spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 percent zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou. „Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku, keď zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť a má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom,“ konštatujú.

Trinásť poslancov zároveň upozorňuje na to, že počas pandémie zostali maloobchody v nedeľu zatvorené. „Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa vtedy podľa medializovaného prieskumu vyjadrila, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcnosti.“

Kritika aj zo SaS

Návrh kritizuje SaS i mimoparlamentný Hlas-SD. Podpredseda strany SaS a minister školstva Branislav Gröhling označil snahu poslancov za absurdnú. "Ak niekto nechce ísť v nedeľu do obchodu, ale do kostola, má slobodnú vôľu rozhodnúť sa. Nenúťme však druhých, ako majú žiť," napísal na sociálnej sieti.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini reagoval, že návrh prichádza v čase zdražovania a prepúšťania. "Môže sa stať, že nebudú mať aké obchody byť v nedeľu otvorené a ľudia nebudú mať ani za čo do nich chodiť," povedal vo videu na sociálnej sieti.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti